Желаем ви здраве, успехи и бизнес без продължителни кризи и сериозни сътресения!
Днес работещите в застрахователния сектор у нас отбелязват своя професионален празник. Застрахователи, брокери, агенти и свързаните с тях професии вече 138 години се грижат клиентите да бъдат защитени и спокойни за своя живот и имущество.
Първото българско застрахователно дружество е учредено през далечната 1890 г. в Русе – това е дружество "България". Година по-късно, през 1891-ва княз Фердинанд подписва указ за основаване на дружеството. Първите години на развитие са белязани от бурен възход и появата на множество дружества. Български компании прехвърлят границата и наши експерти започват работа и в съседните страни. До Втората световна война застраховането се утвърждава като важен стопански отрасъл у нас. Към 1946 г. у на работят 30 застрахователя – 19 български и 11 клона на чуждестранни компании. Всички те са обединени със закон в "Държавен застрахователен институт”, който остава монополист на българския застрахователен пазар в продължение на 15 години, до 31 юли 1961 г. На тази дата с Постановление на Министерския съвет е основано външното застрахователно дружество "Булстрад” като първото акционерно дружество в страната. То е създадено с цел да обслужва търговския стокообмен, всички видове транспортно застраховане, международния туризъм, задграничното строителство и редица други български интереси в чужбина. До появата на частни застрахователни компании през 1989 г. ДЗИ остава монополист във вътрешното застраховане в България. След като през 1989 г. пада юридическият монопол в застраховането до 1996 г. се нарояват около 130 застрахователни компании. През 1996 г. е приет Закон на застраховането, а година по-късно е създадена Дирекция за застрахователен надзор (ДЗН). Тя започва лицензиране на компаниите на пазара при строги правила, ред и критерии. В резултат на това през 1998 г. са лицензирани 25 от заварените и от новоучредени застрахователи. 17 от тях са в общото застраховане, 8 – в животозастраховането. От 1998-1999 г. започва да се води официална статистика за финансовите резултати на застрахователните компании. През 1992 г. българските застрахователи учредяват и свое браншово сдружение – Асоциацията на българските застрахователи.
В годините след началото на демократичния преход българското застраховане преодоля множество проблеми и извървя дълъг път от дискредитиран от силовите групировки бизнес до регулиран пазар.
Днес застрахователите посрещат професионалния си празник с успехи, но и с множество предизвикателства: част от тях нови, други – отлагани с години.
Една от основните теми на деня е коронавирусната криза, обхванала света през тази година. Общо е мнението, че макар и неподготвени за криза от ранга на настоящата, почти всички компании реагираха
адекватно и своевременно и успяха да отговорят на очакванията на клиентите.
Заради променените условия на живот и правене на бизнес секторът ще трябва да изпревари плановете си и в областта на дигитализацията – също сериозна задача за постигане.
Друг неотложен за разрешаване въпрос е и застрахователната култура на хората. Последното проучване по темата отпреди броени дни показа явни информационни дефицити и значително неразбиране на
застраховането и застрахователните продукти.
Продължава да стои неразрешен и проблемът с въвеждането на системата бонус-малус в автомобилното застраховане и адекватното урегулиране на съотношението цена/ риск при задължителната автомобилна
застраховка "Гражданска отговорност".
Много сериозен е и дебатът около имущественото катастрофично застраховане, както и въпросът за промяна на мисленето на обществото по отношение на животозастраховането.
Не на последно място стоят и темите за киберсигурността и адекватните застрахователни продукти в новите променени реалности.
Екипът на ИНСМАРКЕТ поздравява всички служители, работещи в сферата на застраховането! Желаем ви здраве, успехи и бизнес без продължителни кризи и сериозни сътресения!