Задържаният български хеликоптер е изпълнявал полети по договор със Световната продоволствена програма на ООН
Хеликоптер на българска авиокомпания, изпълняващ полети по договор със Световната продоволствена програма на ООН (СПП), е извършил принудително кацане в района на град Кадугли, южната част на Република Судан на 26 януари, съобщиха от МВнР.
Хеликоптерът е изпълнявал полет по маршрут Румбек (Република Южен Судан) - Хартум (Република Судан). За изпълнението на полета е имало издадени надлежни разрешения от суданските и южносуданските власти.
Намиращите се на борда шестима български граждани - трима души екипаж и трима служители на компанията, са задържани от групировката Sudan People's Liberation Movement-North (SPLM-North), която води военни действия срещу правителствените сили в района.
Суданското правителство е изпратило в района военен самолет на по-голяма височина, който е локализирал хеликоптера от въздуха, констатирайки, че няма видими поражения по него. По информация на мениджъра на българската авиокомпания в Судан, шестимата българи се намират на сигурно място и се чувстват добре.
Представители на СПП на ООН са влезли в контакт със суданската бунтовническа групировка.
Министерството на външните работи е в постоянна връзка с кабинета на генералния секретар на ООН, със заместник-генералния секретар на ООН по хуманитарните въпроси, с ръководството на СПП и други органи на световната организация, които са ангажирани от нашата страна и полагат всички възможни усилия за освобождаването на българските граждани, се посочва в съобщението.
По сваления хеликоптер няма видими поражения, констатира суданското правителство, което е изпратило в района военен самолет на по-голяма височина, предаде БНТ.
Електронното издание Sudan Tribune цитира представител на "освободителното движение", който потвърждава, че българите са добре, и уверява, че ще бъдат освободени незабавно, след като бъде потвърдено, че са служители на продоволствената програма, а не на правителството в Хартум, съобщи БНР.
Блиц информира, че хеликоптерът е собственост на "Хели еър".