Близо 300 висши държавници с грешка в имотните си декларации пред Сметната палата
Точно 291 души на висши държавни длъжности не са подали пълна и изцяло достоверна информация за имуществото си пред Сметната палата. Одитната институция публикува днес списъка на политиците и магистратите, в чиито декларации е установила несъответствия.
Данните ще бъдат изпратени на Националната агенция за приходите, за да направи ревизия, както и на председателя на Държавната агенция "Национална сигурност".
Едно от любопитните несъответствия е при председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, който не е декларирал покупка и продажба на апартамент от 168 кв.м в Несебър и паркомясто към него. Не е декларирал и ипотечен заем от 90 000 евро, обезпечен с имота в морския град.
Директорът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Пламен Цеков не е декларирал доходи от "друга стопанска дейност" в размер на 21 905 лв.
Общинският съветник във Варна Борислав Гуцанов, който подава декларация като член на ръководството на БСП, не е дал информация за съпругата си, че е добила дялове в новоучреденото дружество "Петел БГ" ООД.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов пък е пропуснал да отчете пред Сметната палата 32 400 лв. доходи от наем.
Говорителят на Външно министерство Весела Чернева не е декларирала доходи от друга стопанска дейност на съпруга си в размер на 13 хил. лв.
Сред депутатите Даниел Георгиев от ГЕРБ не е декларирал в Публичния регистър придобиване на идеални части от парцели в Ботевград чрез покупка и договор за доброволна делба. От Сметната палата уточняват, че във връзка с тази констатация НАП е извършила проверка и с писмо от ноември 2012 г. директорът на данъчната администрация уведомява одитната институция, че няма несъответствие между притежаваното имущество и придобитите доходи.
Сметната палата обяви, че за 90 души на висши държавни длъжности е установила несъответствие в ежегодните им декларации, подадени през 2012 г. За други 201 души, предимно представители на местната власт, проверките на встъпителните и финалните декларации, подадени от 15 ноември 2011 г. до 15 ноември 2012 г., са със заключение за несъответствие.
Сред сгрешилите имотните си декларации най-много са представители на местната власт, също магистрати и няколко народни представители. Министри и зам.-министри не са допуснали грешки в имотните си декларации. Най-честият пропуск е свързан с това висшите държавници да не декларират промяна в имотното състояние на съпрузите си.