Това предвиждат промени в законодателството, които БСП и ДПС ще предложат, съобщи пред Би Ти Ви зам.-председателят на икономическата комисия Румен Гечев, цитиран от пресцентъра на партията
Таксата за предсрочно погасяване на ипотечен кредит ще отпадне, ако това става със собствени средства. Ако е чрез рефинансиране от друга банка таксата да е само за първите 12 вноски и под 1% само за дължимата главница за втората година. Това предвиждат промени в законодателството, които БСП и ДПС ще предложат, съобщи пред Би Ти Ви зам.-председателят на икономическата комисия Румен Гечев, цитиран от пресцентъра на партията.
Гечев коментира, че банките първоначално не са се съгласявали, защото ще получават по-малко такси, но е постигната висока степен на съгласие с тях. "Нашите аргументи са движение към пазарна конкуренция и европеизация на българската банкова система. Банковата конкуренция е в полза и на самите банки. Стимулират се тези с добър мениджмънт и работят добре", каза той.
На въпрос дали банките няма да заместят тези такси с други, непредвидени в закона, народният представител отговори, че този вариант също е бил обмислен. "Обмисляме да включим норма, че ще има такса само срещу определени услуги, а не, защото на банката й трябва такава. Така ще знаем за какво плащаме и какво получаваме", заяви депутатът.
Гечев потвърди намерението на управляващите да наложат на банките правила за определяне на лихвения процент. "Когато една банка има повече лоши кредити от друга, с цел да ги компенсира вдига лихвата на тези, които си плащат редовно", каза Гечев и увери, че това вече няма да става. "Банките няма да могат да прехвърлят собствените си проблеми върху хората", каза депутатът.
Гечев продължи, че вторият компонент ще бъде различен за отделните банки и се нарича "фиксирана надбавка". Той коментира, че банките, които са в по-добро, състояние ще могат да предлагат лихви с по-нисък дял на фиксирана добавка и общата лихва ще е по-малка.
"Банките няма да могат сами да определят цената на ресурса, а тя ще се определя от пазара. Навсякъде по света, където се засилва пазарната конкуренция, това натиска цените надолу", каза още той.