След аварията във Фукушима на 11 март 2011 г. Япония е принудена да внася огромни количества въглища, втечнен природен газ и други горива. Правителството обвинява този внос за големия търговски дефицит, който отчита оттогава третата икономика в света
Японската компания "Кансай електрик пауър" (КЕПКО) спря за планова проверка последния действащ атомен реактор в страната - четвърти енергоблок в АЕЦ "Ои" ("Охи") на остров Хоншу, в югозападната част на страната, предаде "Франс прес". За момента няма информация колко време ще продължи проверката. Предпоследният действащ реактор - 3-ти блок в АЕЦ "Ои" - беше спрян по същата причина на 3 септември.
В края на юни националната комисия за контрол на ядрената енергетика разреши реактори 3 и 4 да работят до есента, след като КЕПКО обяви, че е въвела допълнителни мерки за безопасност в централата. Очаква се след плановите проверки двата блока отново да заработят.
След аварията във АЕЦ "Фукушима-1" в Япония бяха спрени всички ядрени централи. Възобновиха работа само два от общо 50 реактора - тези в "Ои". На практика е невъзможно атомни реактори да заработят отново в Япония до края на годината, отбелязва "Франс прес".
Би Би Си посочва, че японското правителство е подложено на натиск да затегне стандартите за сигурност в атомната енергетика, за да успокои обществените безпокойства, които са силни след аварията в АЕЦ " Фукушима-1". Премиерът консерватор Шиндзо Абе обаче иска да рестартира реакторите, тъй като те имат ключова роля в неговия план за съживяване на националната икономика.
След аварията във Фукушима на 11 март 2011 г. Япония е принудена да внася огромни количества въглища, втечнен природен газ и други горива. Правителството обвинява този внос за големия търговски дефицит, който отчита оттогава третата икономика в света.
Освен това сметките за електроенергия в Япония скочиха с 30% след ядрената авария, което спъва опитите на кабинета да повиши потребителското търсене с цел борба с дефлацията и стимулиране на производството.