Япония все още не може да се съвземе напълно след природното бедствие, което опустоши североизточния регион на страната. Няколко хиляди души все още са в неизвестност, а усилията за реконструкция и възстановяване продължават
Хиляди хора излязоха вчера на протест в японската столица Токио срещу атомната енергия в навечерието на втората годишнина от унищожителното земетресение и цунами в Япония, които предизвикаха най-голямата атомна катастрофа в света за последните 25 години и отнеха живота на над 15 хиляди души, предадеагенция „Ройтерс”.
Япония все още не може да се съвземе напълно след природното бедствие, което опустоши североизточния регион на страната. Няколко хиляди души все още са в неизвестност, а усилията за реконструкция и възстановяване продължават.
"За нас е все по-важно да протестираме. Правя това за децата ми, не може да оставим проблеми с атомната енергия за тях", казва 32-годишна майка на две деца, скандираща "Спрета атома! Защитете децата ни!".
Ядрената авария в АЕЦ "Фукушима" принуди 160 хиляди души да напуснат домовете си. Скоро след това започнаха масови протести срещу ядрената енергия и правителството в Токио постепенно затвори всичките си 50 атомни реактора. Всички, освен два, продължават да не работят.
В навечерието на втората годишнина Яопния също така показа и нова, подобрена система за предупреждение за цунами. Японската метеорологична агенция, която бе критикувана след цунамито, че е предупредила за далеч по-ниска вълна, се надява новата система да не позволи това да се случи отново, съобщава в. „Телеграф”.
Новата система разчита на разширена мрежа от сеизмични станции в цяла Япония, които наброяват 261 обекта. За сравнение по време на бедствието от преди 2 години те бяха 221. Въпреки това системата продължава да е техническа ограничена. При мегаземетресение точна прогноза за големината на едно цунами може да отнеме над 3 минути, в зависимост от мястото на труса или други фактори.