Независимо дали гражданинът работи по трудов или граждански договор, на него задължително му се прави осигурителна и здравна вноска от страна на работодателя. Вариантът, при който може да има увеличение на неговата пенсия, е той да е работил най-малко три години по договор, през което време е осигуряван върху по-висок осигурителен доход. Ако работещият е осигуряван върху минималната работна заплата, той не може да очаква увеличение на пенсията си.
Ако лицето е с нисък индивидуален коефициет обаче, има възможност да се самоосигурява. НОИ не е изчислявал колко години или месеци трябва да се правят вноски върху максималния /до максималния или под максимарния размер/ на осигурителния доход, за да може лицето да повиши индивидуалния си коефициент. Осигурителният доход за тази година е 1200 лева. При този случай размерът на пенсията ще претърпи промяна, като максималният размер на увеличението е 1% от размера на получаваната пенсия.
Пенсионерът по граждански договор може да се осигурява и по свое желание в случаите, когато полага труд по граждански договор. За целта обаче лицето следва да се регистрира в съответното териториално поделение на НОИ като самоосигуряващо се. За увеличаване размера на пенсията може да се представя стаж и/или доход за колкото време прецените - няма ограничения.
Увеличението обаче ще е толкова малко, че ако направите сметка, ще прецените дали си струва.
Здравноосигурителни вноски са дължими върху полученото възнаграждение по гражданския договор, като се съобрази и размера на пенсията - чл.40, а л.1, т.6 от ЗЗО.
Отговорът на въпроса е даден от НОИ