От така изпратеното питане не става ясно дали застрахователят е участвал в делото като трето лице - помагач (посочено е само, че е привлечен, но не и дали е допуснато участието му от съда). В случай, че застрахователната компания е участавала в съдебното производство, то решението по делото би следвало да има обвързваща сила и спрямо нея и да е посочено от кого и как се дължи обезщетението, лихвите и разноските.
Съдебната практика показва, че виновният за настъпилото произшествие бива осъждан да изплати обезщетение, заедно с лихви и разноски...и след като той плати, да предяви претенцията си пред застрахователя, който да възстанови платеното от него. Спорен е въпросът доколко това е справедливо, а и възможно - предвид обичайната невъзможност на частно лице да изплаща суми в немалък размер.
Ако случаят е такъв, за наследниците на загиналия ще бъде по-добре да се съгласят на споразумение със застрахователя.
Друга би била хипотезата, ако делото беше водено срещу застрахователя по "Гражданска отговорност" на виновния водач. В този случай осъдена щеше да е застрахователната компания и тя щеше да заплати както обезщетение, така и лихви и разноски.
В случай, че съдът вече се е произнесъл окончателно и застрахователя е участвал в делото като трето лице - помагач, липсва правно основание да се води отново дело срещу него.
Ако не сте намерили точния отговор на Вашия въпрос, моля задайте ни го и ние ще публикуваме желаната от Вас информация.
Благодарим Ви!