07 Април 2025, 13:40 Днес (0) | Вчера (0)

1/5 от българите никога не са получавали касова бележка за плодове и зеленчуци

04 Ноември 2013 08:28 в. Сега по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 4 ноември 2013, 08:31

Данъчните започнаха ударни проверки за издаването на фискален бон

Една пета от българите никога не са получавали касова бележка при покупката на плодове и зеленчуци. Това показва анализ на Асоциацията на индустриалния капитал за 2012 г., оповестен неотдавна. През миналата година процентът на хората, които декларират, че не им е издавана касова бележка на пазара или в зеленчуковите магазини, е 18 на сто. Добрата новина, според анализа е, че процентът им намалява. При предходно изследване през 2010 г. той е бил около 33 на сто.

Рядко се получават касови бележки и при козметичните процедури, при покупките на цигари и алкохол. Най-рисковите групи стоки и услуги са едни и същи и при двата анализа, но все пак броят на неизправните търговци постепенно намалява. При шивашките и обущарски услуги, както и при автоуслугите търговците, които не са издавали касова бележка през 2010 г., са били 41%, докато през 2012 г. са отчетени "скромните" 27.2 на сто. Издаването на касов бон често се пропуска и при счетоводните услуги или при посещението при лекаря. И тук има известно подобрение - ако през 2010 г. при почти 19% от тези услуги не са издавани касови бележки, през миналата година този процент е 14.4 на сто.

Липсата на фискален бон се обяснява не само с укриването на оборот, но и с липса интерес от страна на самите потребители, което ги прави съпричастни и дори толерантни към сивите практики, смятат експертите от асоциацията.

В опит да затегнат контрола и да повишат събираемостта на налозите данъчните тръгнаха "на лов" за нарушения в цялата страна от началото на ноември. Ще се проверяват най-вече магазините на дребно, като в идните няколко седмици над 1000 обекта ще бъдат посетени от инспекторите. Целта е търговците, чиито обороти се различават значително от тези на колегите им в съседство, да бъдат проверени дали издават касови бележки и на какво се дължат разликите. Ревизиите в София започнаха още в петък, като само за няколко часа са били проверени над 40 обекта, отчетоха от НАП. Около 30 на сто от тях са били хванати, че не издават фискални бонове. Глобата в тези случаи е до 500 лв., а ако нарушението се превърне в системно, може да се стигне и до затваряне на търговския обект.


БГ ГЕНИЙ

Опитите за надхитряване на системата у нас не секват, макар търговските обекти вече да имат онлайн връзка с НАП, откъдето в реално време отчитат продажбите. В началото на годината данъчните се оплакаха от некоректни търговци, които издават фалшиви касови бележки. Само при няколко проверки в София инспекторите на приходната агенция изловиха 30 търговски обекта, които издават бонове ментета. Те представлявали бележки, на които с големи букви пишело "фискален бон", над който обаче със ситен шрифт се мъдрел надписа "моля изисквайте".

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
EN

Валидни за 16:10 20 Март 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7948
GBP 2.4796 2.4887 2.3262
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив