25 Януари 2025, 06:48 Днес (0) | Вчера (2)

Бизнесът плаши с национален протест заради такса смет

20 Юни 2014 10:51 в. Сега по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 20 юни 2014, 09:22

Браншови организации настояват от 2015 г. да се прилага нова методика, общините искат обратното

Бизнесът е в готовност за национален протест, ако депутатите не приемат нова методика за изчисление на такса смет, която да се прилага от следващата година. Това гласи декларация на Българската стопанска камара, разпространена вчера. Такса смет е втората тема в рамките на няколко дни, по която работодателите силно втвърдяват тона към правителството. Ден по-рано организациите им предупредиха, че отказват да плащат новите, по-високи цени на тока, които ДКЕВР одобри да влязат в сила от 1 юли.

Сега повод за недоволството на бизнеса е предложение на депутати от ГЕРБ въвеждането на нова методика за такса смет да се отложи с една година. Според закона за местните данъци и такси новата формула трябва да е изготвена до 30 юни. Въпреки изтичащия срок Министерството на финансите все още не е публикувало своите предложения. Именно забавянето и кратките срокове накараха депутати от ГЕРБ да внесат законопроект за отлагане до 2016 г.

"Декларираме, че в случай, че Народното събрание приеме този законопроект, ще обявим национален протест срещу поредното отлагане на въвеждането на законовия и справедлив принцип "замърсителят плаща", пише в декларацията. Пред "Сега" изпълнителният председател на камарата Божидар Данев коментира, че ако не се приеме нова методика, бизнесът няма да плаща повече от това, което произвежда. "Бизнесът знае колко боклук генерира и ние ще плащаме само за това, както е в закона", обясни Данев. По неговите думи искането за отлагане е под натиска на Столичната община.

Националното сдружение на общините обаче също иска 1 година отсрочка, тъй като смята, че кметовете нямат време да подготвят промяната. Местните власти освен това са притеснени, че предлаганите варианти ще намалят таксата за бизнеса, но за сметка на драстично увеличение за гражданите. Едва ли има кмет, който да подкрепи подобно нещо за 2015 г., когато има местни избори.

Зам.-кметът по финансите на София Дончо Барбалов вече изчисли, че при всички обмисляни варианти ще има подобно увеличение. Ако таксата се изчислява на база използвана вода, гражданите ще плащат почти двойно повече, а фирмите с 60% по-малко. При другата идея - да се изчислява средно на човек, ще се стигне до сериозни дисбаланси в размера на налога. При този вариант в София таксата ще е около 70 лв. на година на лице. Така ако живееш сам в центъра, ще плащаш 70 лв., а ако тричленно семейство живее в панелка в "Люлин", ще плаща 210 лв. Сега обаче за панелка от около 60 кв. м таксата е в размер на 60-80 лв., а за ново строителство в първа зона в центъра - 210-230 лв.

Работодателите обаче не приемат тези аргументи, защото те настояват за тази промяна от над 10 г. "Публична тайна е, че общините имат финансови интереси да задържат досегашния режим за определяне на таксата смет, защото отклоняват средства за неприсъщи дейности", пишат от камарата. Оттам уточняват, че декларацията се подкрепя от много работодателски организации.

ПРЕДЛОЖЕНИЯ

От стопанската камара вече публикуваха своите предложения за изменение на закона за местните данъци и такси. Те предлагат същите варианти като тези, обсъждани в работната група. Според тях таксата трябва да се определя на база количество вода, на базата на количеството отпадъци, което да се изчислява чрез броя контейнери и кофи и др., или на броя на ползвателите на услугите.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив