Задръстванията в ЕС струват 100 млрд. евро на година, твърди "Евробарометър"
Българите ползват най-малко автомобили за придвижване в града. Това показва изследване на "Евробарометър" за нагласите на гражданите в рамките на съюза. То е проведено в периода 24 май-9 юни 2013 г., като са били анкетирани 27 680 европейци. Изследването е насочено към начините за придвижване в града, често срещаните проблеми в транспорта, както и очакванията за подобряване на трафика. Според публикуваните данни задръстванията в големите градове струват около 100 млрд. евро всяка година в ЕС, или около 1% от брутния вътрешен продукт на съюза.
Половината от анкетираните във всички страни членки са отговорили, че използват кола всеки ден, 12% ползват колело всеки ден, а 16 на сто се качват на градския транспорт, като най-висок дял в последната група имат студентите. Най-впечатляващ е делът на хората, които ползват коли било като шофьори или като пътници, в Кипър - 85%, а едва 3% използват градския транспорт. В България процентът на хората, които ползват колите си всеки ден, е сред най-ниските наред с Румъния - съответно 29 и 27 на сто. Въпреки това той е доста по-висок от процента на хората, които ползват градски транспорт ежедневно - 17 на сто, а 24% от българите са отговорили, че никога не ползват градския транспорт.
При другия вид транспорт - колелото, сме в дъното на класацията. Едва 5 на сто са отговорили, че карат колело всеки ден, а 69% - никога. Впечатляващ е процентът на българите, които са посочили, че в града ходят пеша - 84 на сто при общ процент за ЕС - 68%. Придвижването пеша е предпочитано и в Латвия, Словакия и Полша, а най-малко хора го правят в Белгия и Холандия.
38 на сто от анкетираните са отговорили, че срещат проблеми при пътуване в града. Най-често това се случва в Малта, където 74 на сто са отговорили положително, и в Гърция, където така са отговорили 65% от анкетираните. За сравнение: във Финландия процентът е 11, а в Швеция и Дания съответно 15 и 18 на сто. 9 на сто от анкетираните българи са отговорили, че често срещат проблеми, а 34 на сто са отговорили, че никога не са срещали проблеми.
НАГЛАСИ
Повечето европейци смятат, че замърсяването на въздуха и задръстванията, цената на градския транспорт са основни проблеми в градовете. 59% от анкетираните са отговорили, че най-добрият начин за подобряване на трафика са по-ниските цени. В ЕС обаче са песимисти, че положението ще се подобри. 24 на сто са отговорили, че едва ли положението ще се подобри в бъдеще, а 37 на сто дори са отговорили, че ще стане по-зле. Най-големи песимисти са в Англия (61 на сто) и Малта, където 57 от анкетираните са отговорили, че положението ще се влоши. В Швеция са най-големи оптимисти.