Болните не са наясно дали дават дарение, или избират екип
50% от пациентите, които към момента са в гинекологичното отделение на Пета градска болница в София, са платили пари на лечебното заведение под формата на дарение или за избор на екип. Това установи министърът на здравеопазването Десислава Атанасова, след като изненадващо посети болницата и лично разговаря с пациентите. Лекарите и управителят на болницата д-р Васко Кацаров бяха видимо притеснени от неочакваната визита.
Внезапната проверка бе по повод изнесена информация в медиите по сигнал на гражданка, която е платила дарение от 950 лева за лечението на свекърва си, като формулярите за това є били връчени още при приема на болната за попълване с останалите документи. Заедно с министър Атанасова в проверката участваха още представители на Столичната община, която е принципал на лечебното заведение и Изпълнителната агенция „Медицински одит”.
Хората не са наясно когато плащат, дали е редно да правят дарение или правят избор на екип, каза още здравният министър Десислава Атанасова. Всички, с които разговарях, смятаха, че като са платили дарение, са си избрали екип, допълни тя.
Инспекторите от Столичната община и медицинските одитори ще проверяват под лупа в следващите дни всички документи на хората, които са давали дарения и са избирали екип, кой кога е постъпил, кога е попълнил формуляра за дарението, както и кога са внасяни парите – преди или след лечението в болницата. Ще се проверява най-внимателно и дали са издавани документи за въпросните дарения, както и как точно са оформени те.
Гражданите трябва да знаят, че само доброволно могат да предоставят дарения на лечебните заведения. Те не са такса за избор на екип или на лекар, призова министър Десислава Атанасова. Тя припомни, че за избора се попълва специален формуляр.
Пред журналисти управителят д-р Васко Кацаров не можа да обясни как така даренията се оказват близо и дори малко над максимума на допустимия таван за такса избор на екип.
Министър Атанасова разясни, че при таксата за избор на екип трябва да има и специално разписана методика от съответното лечебно заведение за това как и по колко процента ще разпределят получените средства между лекарите и колко от тях остават за самата болница. Освен това върху тези суми се начислява и данък.
Тя заяви, че не е видяла и методиката за разпределяне на приходите от дарения в Пета градска болница. Управителят на здравното заведение д-р Васко Кацаров поясни, че 20% от дарените средства остават за болницата, а останалите 80 на сто са за физическите лица, каквито се явяват лекари и останалите медици, осъществили лечението на болния. Никого не принуждаваме по какъвто и да е повод да направи каквото и да било, каза д-р Васко Кацаров. Дали някой е принуждавал болните да дават пари, под каква форма и дали това е законно, ще стане ясно до дни веднага щом завърши проверката от Столичната община и Изпълнителната агенция по медицински одит, която продължава.
Чак до автомобила изпрати д-р Кацаров министър Атанасова.Да се уверя, че сте си тръгнали, опита се той да разведри с шега атмосферата след изненадващото посещение.
Няма ограничения за “доброволните” вноски
Таванът за избор на екип е 50% от стойността на клиничната пътека, по която Националната здравноосигурителна каса плаща на болницата. Ако лечението надхвърля 1200 лева, максимумът, който болният трябва да плати, е 900 лв., за да бъде лекуван от посочени от него специалисти. Максималната цена за избор на лекар не може да надхвърля 500 лева, това е разписано в специална наредба. За размерът на даренията обаче няма никакви ограничения. По време на разговора си с пациентки в гинекологичната клиника вчера министър Атанасова установи, че няколко човека са платили по 950 лева именно под формата на дарение.