Дянков предупреди още, че ако правителството вдигне доходите с 30% популистки, държавата ще издържи една година, след което ще се срине
Правителството ще се стреми доходите на хората у нас да нарастват средно с по 3% годишно. Данните на Евростат показват, че за времето от 2009 до 2011 г. те са нараствали средно с по 1% годишно. Това стана ясно от думите на финансовия министър Симеон Дянков пред БНТ.
„Трябва да вървим средно с около 3%, просто статистически, занапред, за да можем за 7-8 години да стигнем до средното ниво за ЕС”, коментира финансист номер едно. Той обясни още, че макар и с по-бавни темпове, възнагражденията на населението се увеличават. Например в момента у нас доходите са 45% от средното ниво в ЕС. Преди 10 г. обаче те били 28 на сто от средното равнище за стария континент.
Дянков предупреди още, че ако правителството вдигне доходите с 30% популистки, държавата ще издържи една година, след което ще се срине. Това се е случило в много европейски държави като Гърция, Кипър, Словакия и Словения. За да може да нарастват заплатите на хората била необходима финансова стабилност. „Ако нямаш финансова стабилност, почваш да вървиш нагоре, Гърция е добър пример, Португалия, Кипър и т. н., и в един момент се сриваш масово и това, което си го направил за 4-5 години, за една година го загубваш”, обясни Дянков.
До края на тази година или в началото на следващата е възможно Standard&Poor's да повиши кредитния ни рейтинг, обяви още вицепремиерът. Промяната се очаква заради успеха на правителството с емитирането на еврооблигациите.
Ако рейтингът ни бъде повишен, това ще се отрази положително на икономиката у нас. Така лихвите на банките щели да паднат и след време това щяло да се усети от бизнеса и домакинствата. .