Въпреки личното обещание на Фандъкова и занапред винетката ще се продава срещу нотариален акт
"На 13 септември не идва краят на света, наредбата ще се усъвършенства още", успокои присъстващите граждани шефът на транспортната комисия Радослав Тошев (с черната блуза).
Поредното обсъждане на промените на наредбата за платеното паркиране в столицата отново завърши без успех и с разочарование за софиянци. Общинарите направиха малки корекции, но основните проблеми, касаещи живеещите в центъра, останаха нерешени. Макар и от 1 октомври - с 1 месец отсрочка, условията остават такива, каквито ги предложи първоначално администрацията. Всички ще трябва да плащат по 150 лв. за първа кола и по 450 лв. за втора в "синя зона" на година и съответно по 100 и 300 лв. в "зелена зона".
Общинският съветник Вили Лилков (ДСБ) за пореден път подкрепи отпадане на стикера, което беше основната цел на гражданите. Той обясни, че София върви към тенденцията платеното паркиране да се разшири извън центъра и тогава ще трябва всички да плащат, за да паркират пред домовете си, защото в противен случай би било несправедливо. Мнозинството от ГЕРБ отхвърли предложението с аргумента, че това е обсъждано многократно и го отхвърли и дори не обсъди евентуално намаление на цената.
Сред отхвърлените предложения бяха да отпадне зоната в събота, да не се иска нотариален акт при издаване на винетен стикер, да отпаднат подзоните, в които може да паркират живеещите в центъра, да отпадне служебният абонамент. Абсурдното искане за нотариалния акт остава въпреки обещанието на кмета Йорданка Фандъкова, според което то трябваше вече да е отпаднало.
За да покажат, че са хора, общинарите приеха част от предложенията на гражданското движение "Днес". Едното от тях беше да се увеличат местата за хората с увреждания в общинските паркинги. В сегашния вид на наредбата се предвиждат най-малко две места, а сдружението предложи да се увеличат, както е според наредба на регионалното министерство. Така местата в паркингите с до 50 места ще бъдат най-малко три, а с над 50 места - най-малко четири. Другата промяна отново е за хората с увреждания и цели улесняване на валидирането на талона им за право на паркиране. Те ще имат удостоверение, което ще стои в колата, а няма да се налага да търсят служител на ЦГМ, който да валидира талона им. Общинарите приеха да се запише, че велосипедите също няма да плащат в платените зони. В наредбата сега е записано, че всички пътнопревозни средства трябва да плащат.
С изключение на тези малки промени наредбата остава в същия вид, а утре ще се гласува единствено дали тя да отпадне или не. Предложението е на общински съветници от БСП и ВМРО.