Най-бързо се увеличават големите влогове до гарантирания праг от 100 000 евро
Депозитите със суми над 1 млн. лв. се топят и към края на март те са само 607 броя, сочат данните на БНБ. Броят на милионерските влогове започна да намалява веднага след като КТБ беше поставена под специален надзор на 20 юни миналата година. Дотогава депозитите за над 1 млн. лв. стабилно се увеличаваха с всеки изминал месец. Но затварянето на КТБ уплаши милионерите, защото са гарантирани само влоговете до 196 хил. лв. (100 хил. евро) в една банка.
В резултат за една година след затварянето на КТБ броят на милионерските депозити намалява със 142, или с 19%, сочат данните на БНБ. Това обаче не означава, че милионерите са изхарчили парите си. Те просто ги разбиват на няколко по-малки влога в различни банки. Това се доказва и от данните на БНБ за влоговете в размер от 100 хил. до 200 хил. лв., които са гарантирани. За една година те се увеличават с 4440 броя, или с 14% и в края на март са 35 925 броя. Именно тези влогове нарастват най-бързо. За период от две години те са се увеличили с 40%. Явно богатите хора търсят сигурността при влагане на парите си в банките. За това говори и фактът, че намалява броят не само на милионерските депозити, но и на влоговете със суми между гарантираните 200 хил. и 1 млн. лв. За година те намаляват с 1686 до 6943 броя.
Докато депозитите на заможните българи се увеличават, най-малките влогове в размер до 1000 лв. намаляват. За година те са паднали с близо 10%. За период от две години са закрити над 1,58 млн. малки влога и в края на март те достигат 7,5 млн. броя. Явно хората закриват влогове за да закърпят семейния бюджет, или обединяват няколко малки влога в един по-голям. Общата сума на влоговете на гражданите обаче продължава да расте като в края на март достига 40,4 млрд. лв. За година тази сума се увеличава с 1,85 млрд. лв.
Спестяванията на бизнеса също се увеличават, но с много по-слаби темпове. За година общата сума на фирмените депозити се увеличава с 284 млн. лв. и достига 15,7 млрд. лв.