Джипита фалират вече и в големите градове заради растящия брой неосигурени пациенти.
Лични лекари, които са имали по 1000-1200 пациенти, остават с 600, заради увеличаващия се брой хора, на чието име не се внасят вноски за здраве. "Феноменът се задълбочава и не се наблюдава само в отдалечени населени места, а дори в области като Монтана и Пловдив", съобщи вчера пред "Труд" д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
Специалистът обясни, че практика с под 1000 обслужвани пациенти е нерентабилна и семейните доктори нямат друг избор, освен да затворят кабинета.
"Това е нов и сериозен проблем. Както има скрита безработица, тук се сблъскваме със скрити нерентабилни практики, за които никой не говори и никой не иска нищо да направи", заяви д-р Киров.
Закъсалите негови колеги пишели писма на сдружението, за да го информират за тежката ситуация. Според НСОПЛБ изходът е един - най-накрая да се реши проблемът с неосигурените, защото не е възможно 2 млн. българи да са социално слаби и затова да не плащат здравните вноски. Според фамилните доктори трябва да се посочи кои наистина са бедни, та работещите да осигуряват и тях. "Всички останали обаче задължително да се издължават", настояват джипитата.
Те предлагат в разрешаването на проблема да се включат и общините, колкото закъсали да са и те. Само че на практика положението става още по-тежко. За да разчитат на по-големи приходи, общините обявяват, че отдават помещения в бившите поликлиники за 1000-1200 лв. месечен наем. "За съжаление ние не продаваме луксозни стоки, че да имаме средства да покриваме подобни разходи", коментираха от НСОПЛБ. А в повечето случаи предоставяните кабинети били и под всякакви критика по отношение на материалната база.