Кметовете скочиха срещу промените в Закона за публичните финанси, които орязват правомощията им върху общинските бюджети
Местна и държавна власт са на път да сблъскат интересите си покрай промените в Закона за публичните финанси, чието обсъждане в правителството предстои. С поправките държавата ограничава правомощията на кметовете върху общинските пари и на практика слага край на децентрализацията, биха аларма от БСП.
Цялостната философия на закона е в духа на Симеон-Дянковата методика за оценка на общините, според която отличниците без дългове ще бъдат поощрявани, а задлъжнелите - наказвани. С измененията в закона, предлагани от финансовото министерство, общинските бюджети ще зависят изцяло от подписа на финансовия министър и ще са подчинени на държавните решения. Промените предвиждат кметовете да нямат право да започват проекти, ако не са ги заявили в началото на годината.
Местните управници няма да могат да получават кредити, ако финансовият министър установи, че консолидираният дълг надвишава 60% от БВП. Премахва се и досегашната съгласувателна процедура между МФ и Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) при определяне на общинските бюджети.
От сдружението вече са изпратили позицията си срещу проекта до МФ. Първа реагира кметицата на Перник Росица Янакиева, която заяви, че опитите на централната власт да ограничи местната с този проект са без аналог. И прогнозира, че този закон ще даде неограничена власт на Дянков да решава кои общини да просперират и кои не, като натискът ще се използва и за предизборни цели.
Градоначалниците на ГЕРБ засега се въздържат от коментари. От финансовото ведомство твърдят, че целта на промените им е да затегнат дисциплината сред кметовете. Ако бъдат приети, разпоредбите ще влязат в сила от 1 януари 2014 г.
Сдружението на общините настоява и за изцяло нов закон за общинските финанси. Кметовете искат част от данъка добавена стойност и данъка върху доходите на физическите лица да остават на тяхно разположение. Общините имат нужда и от изцяло нов закон за местното самоуправление, смята Росица Янакиева.
Според нея е особено важно механизмите на приходоизточниците на общинските бюджети да се вържат с икономическата активност на съответната територия. В ГЕРБ обаче тези въпроси не са на дневен ред. Според шефа на парламентарната комисия по регионална политика и местно самоуправление Любен Татарски конкретни разговори за подобни законопроекти не са водени.