28 Януари 2025, 04:09 Днес (0) | Вчера (1)

Защо не ни стигат парите

25 Юни 2012 08:46 в. Труд по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 25 юни 2012, 08:48

Много хора така и не успяват да постигнат мечтата си за финансова стабилност, добра пенсия и спокойни старини. Причината най-често е в комбинацията от грешки, които допускат, докато оперират с парите си. Кои са те? Подсказват ни от Асоциация “Активни потребители”:

Ипотека с максимално дълъг срок

Откъде да вземете пари за спестявания в тази криза? Погледнете ипотеката си. Много хора решават, че вноските са им най-изгодни, когато договорят ипотечния си кредит за максимално дълъг срок, например 30 години. Истината е, че в крайна сметка плащат около два и половина пъти повече, отколкото реално струва жилището им. Ако предоговорите кредита си, така че да го изплатите за 10-15 г., вместо за 30, може да спестите голяма сума.

Някой друг контролира парите

Ако не участвате в разпределянето на семейните финанси ден за ден, вие се подлагате на риск. Ако за парите отговаря семейната ви половинка, сериозно ще закъсате, ако се разведете или той (тя) се разболее сериозно. Запознайте се подробно с финансовите нужди на семейството си. Не разчитайте само на брокери или консултанти да диктуват какво да правите с парите си. Накратко - никога не давайте пълен контрол върху парите си на друг човек.

“Малките течове”

Една от основните причини толкова много хора да не се справят с парите, не е, че имат “широки пръсти”, а че позволяват парите да изтичат на малки “капки”. Ако продължим сравнението с водопроводната мрежа, то много по-лесно е да запушите малките дупки, отколкото да се справите с голяма авария, която ви връхлита под формата на неуправляем дълг. Затова - помислете как да контролирате ефективно всички “течове”.

Не си поставяте цели

Ако не знаете накъде сте се насочили, най-вероятно никога няма да пристигнете. За да натрупате пари, имате нужда от план. А за да се мотивирате да спестите пари, ви трябва нещо конкретно, заради което да го направите. Опишете целите си на хартия и се опитайте да ги визуализирате, независимо дали става въпрос за спокойни старини, собствен дом без ипотека или ваканция с любимия човек.

Твърде много дългове

Ако харчим всичките си пари за лихви по кредитни карти и вноски по дългове, никога няма да ни останат за спестявания. Когато купувате на кредит или на лизинг и не плащате баланса в края на месеца, покупките ви излизат много по-скъпо. В крайна сметка може да се окаже, че сте си купили телевизор или хладилник на двойна цена. Опитайте се да плащате само в брой и да стоите настрана от кредитните карти и лизинговите схеми.

Не обръщате внимание на вноските за пенсия

Когато човек е 20-30 годишен, той не се сеща за времето, когато ще е пенсионер. Истината е, че в днешния нестабилен свят не се препоръчва за това да разчитате само на осигуровките, които автоматично ви се удържат от заплатата. По-добро решение е да пестите целево за пенсионирането си. Колкото по-рано започнете, толкова по-малко пари трябва да заделяте за целта всеки месец. Започнете с поне 10-15% от доходите си, за да сте сигурни за бъдещето си.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 27 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8676
GBP 2.4796 2.4887 2.3169
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив