27 Декември 2024, 14:57 Днес (0) | Вчера (0)

Кардинална реформа в МВР не става с фирма

22 Октомври 2015 09:09 в. Сега по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 22 октомври 2015, 09:16

Вместо издаването на паспорти и регистрацията на коли да се извадят напълно от вътрешното министерство, се прави търговско дружество, което да печели от тях

В МВР се "пече" реформа. По грузинска рецепта. "Готви" лично вътрешният министър Румяна Бъчварова. В какво ще се изразява реформата - ще се прави нова фирма на министерството. На заплахите на финансовия министър Владислав Горанов, че няма да има пари без реформи, МВР изненадващо отговори с идея за държавно предприятие в рамките на министерството. И това е.

От думите на Бъчварова стана ясно, че в държавното предприятие, което няма как да не е търговско дружество, ще се обособят паспортните служби, регистрацията на автомобили в КАТ и разрешителните за оръжие. "В Грузия са го направили преди доста години, видях го по време на посещението ми там", убеждава ни министърът. Как ли ще реагира Горанов?

"Поставил съм условие на колегите от МВР, което те упорито отказват да изпълнят, въпреки че е твърде логично. Продължавам да смятам, че тези, които могат да бъдат набити на улицата, трябва да бъдат първа категория, а тези, които стоят зад бюра и не са изложени на такъв риск, трябва да бъдат трета категория - така, както е и министър-председателят, и народните представители, и всички, които не са изложени на риск". Това обяви строго преди седмица финансовият министър и даде да се разбере, че няма никакво намерение да даде поисканите от МВР 21 млн. лева за изплащане на обезщетения на пенсионирани служители.

Дни по-рано той каза, че около 6000 служители от системата на МВР, които не работят в рискова среда, могат преспокойно да преминат към трета категория труд. Това щяло да спести съществени средства. "За съжаление все още не виждам движение в тази посока", обяви министърът. Той дори се изкушавал с бюджета за следващата година да изземе инициативата за нормативни промени - намекът бе за отказа на МВР да преразгледа категориите труд на служителите си, така че от привилегии като ранно пенсиониране и изплащането на 20 заплати накуп да се ползват само пряко изложените на риск полицаи, а чиновниците да минат към трета категория труд. 

Тази заплаха явно проработи, защото вътрешният министър моментално излезе с предложение - да отдели административните услуги в предприятие, което да печели от таксите

Така хем ще отчете, че се реформира, хем парите от дейностите на куп дирекции в МВР няма да постъпват в бюджета, а ще остават в новото дружеството. Иначе казано, МВР ще си има гарантирани едни около 100 млн. лв., които бъдещото предприятие ще прибира директно от хората за издаване на паспорти, на разрешителни за оръжия, регистрация на автомобили, разрешителни за пожарна безопасност и какво ли не още. 

"Хората са го направили и то вече работи. Ние ще го направим същото, за да може там основно да работят хора по трудово правоотношение, а в министерството да останат полицейските служители", защитава идеята си вътрешният министър. Тя обяви, че доколкото зависи от нейните сили, ходът с държавното предприятие ще се направи още следващата година. 

Да се черпи опит от Грузия е, меко казано, екстравагантно. Още повече че самото МВР има богат опит в притежаването на фирми и това винаги е било смятано за анахронизъм. "Трябва да призная, че когато станах министър, бях изненадан, че в МВР има търговски дружества, защото в моето съзнание то е бюджетно учреждение и не върши търговска дейност", каза специалистът по финансово и данъчно право Георги Петканов, когато пое поста на вътрешен министър през 2001 г. Един след друг шефовете на МВР обещаваха, че ще закрият търговските дружества, на които ведомството е едноличен собственик и принципал. Но дълго време нито един не го направи. 

Така МВР се превърна в уникална машина за пари - освен че разполага с над 1 млрд. лв. бюджет и редовно получава финансови инжекции от държавата, доскоро получаваше мащабни дарения и въртеше бизнес за милиони чрез свои фирми. Вътрешното министерство изкара и целия преход вероятно като единственото ведомство в Европа, което едновременно се бори с престъпността и заедно с това управлява търговски дружества. То едва ли има аналог в цял свят в двойствената си дейност - хем има задължение по закон да брани живота, здравето и имуществото на хората и получава за това стотици милиони, хем предлага срещу заплащане същата дейност. 

В рамките на МВР беше и сигнално-охранителната дейност, за която хората можеха да си плащат и да се абонират. Министерството дълго време беше собственик на фирми като "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), "Радиоелектронни системи" (РЕС) и "Проинвекс". То имаше и още две дружества - "Сигма Ц 2" с предмет "търговско посредничество с разнообразни стоки" и "Ямекс" с дейност по регистрация "отглеждане на свине". Накрая Цветлин Йовчев обяви, че закрива цялата тази търговия с аргумента, че управляването на търговски дружества и осъществяването на търговска дейност са абсолютно неприсъщи за МВР. 

Сега изненадващо Бъчварова се готви да възстанови съмнителната практика. И по стара традиция въпросната търговия е с гарантирани приходи. И вероятно по още по-стар обичай държавното предприятие все ще бъде на загуба, а средствата ще се изразходват вътре в МВР на тъмно. Както беше с предишните фирми, от които данъкоплатците не видяха и лев.

Вероятно в защита на замисъла ще се представи аргумент, че хората, които ще влязат в новото държавно предприятие, няма да са първа категория, няма да се пенсионират по-рано, няма да получават 20 заплати. Първо, това никъде не е записано до този момент в прав текст. И второ, нали тези, които отидат там от сегашните паспортни и катаджийски служби, преди да бъдат назначени във фирмата, трябва да бъдат уволнени от службата си в МВР, което ще им даде право да получат обезщетенията, които законът предвижда. Изобщо цялата работа изглежда доста недомислена или пък фино измислена, но пак в полза само на МВР, а не и на гражданите.

Всъщност винаги когато става дума за власт и пари, вътрешното министерство няма нищо против да се занимава едновременно с престъпност, паспорти, пожари, дознания, подслушване, язовири, табели за коли, пазене на границата, обществени поръчки, избори, телефон 112 и какво ли още не. Когато обаче понякога опре до носене на вина и отговорност, винаги се оказва, че МВР не участва. Като например, когато преляха язовирите. Или пък, когато се окаже, че бюджетът от 1 млрд. лв. не стига и е бил изхарчен до септември.

Сигурно е, че реформа в МВР рано или късно ще има, тя просто е неизбежна и трябва да е кардинална и да се реже здраво. Това обаче няма как да се случи със създаването на дружества и предприятия, които да трупат печалба от таксите на данъкоплатците.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив