Цената на новите кредити няма да зависи от доходността по депозитит
Банките масово са избрали европейския пазарен индекс EURIBOR и родния SOFIBOR за основа на лихвите по потребителските и жилищните си кредити съответно в евро и в левове. Към тези индекси банките слагат фиксирани надбавки.
Това се разбира от публикуваните нови методики на трезорите за определяне на лихвения процент, след като вчера влязоха в сила промените в Закона за потребителския кредит. Те предвиждат лихвите да се определят само на базата на пазарни индекси или на статистиката на БНБ и НСИ за лихвите по депозити.
Заради включените индекси в някои от трезорите промяната на лихвата ще става два пъти в годината, а при други - и по-често.
Банка ДСК например използва 6-месечните стойности на индексите и ще ги променя на 15 януари и на 15 юли. В момента банката ползва стойността на EURIBOR и SOFIBOR към 11 юли - съответно 0,305% и 1,351%.
УниКредит Булбанк също обяви, че формира лихвите си на базата на пазарните индекси. Това са направили още Райфайзенбанк, ПроКредит Банк, ОББ и др.
Проблемът с новите индекси е, че според финансисти се очаква в близките години те да поскъпват, след като силно паднаха заради финансовата криза.
Най-близо до цената на ресурса е формулата за определяне на лихвите в СИБанк. Тя се основава предимно на лихвите по депозитите в родните банки, които се очаква да вървят надолу.
Все още не е ясно как новата методика се е отразила върху цената на заемите. От финансовия портал "Моите пари” обещаха първи анализи най-рано след две седмици.
Бързите заеми пак скъпи
Бързите заеми вече са с таван на годишния процент на разходите (ГПР) от около 50%, но цената им не е паднала. Огромна част от вноската на клиента вече са такси, като например неустойка, ако не се предостави обезпечение по заема в рамките на 3 дни.