Най-много измами се правят с ДДС и контрабанда на акцизни стоки
Масово не се плащат данъци за колите, има и къщи, за които не се внасят налози в общините. Най-големите загуби за бюджета обаче са от измами с ДДС и контрабанда на акцизни стоки, включително цигари, каза зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.
Затова финансовото министерство разработва Стратегия за превенция на данъчните измами заедно с други контролни органи. Това стана ясно по време на кръгла маса за данъчните измами, организирана от Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност и БАН.
Според експерти от БАН годишно бюджетът губи 4 млрд. лв. от укрити данъци, като 2 млрд. лв. от тях са от ДДС.
"При промените в закона за местните данъци и такси през миналата година поискахме от общината и столичния КАТ данни за регистрирани автомобили. 40% от регистрираните в КАТ автомобили не са с платени данъци. Има и много недекларирани сгради пред общината", заяви Петкова.
Затова през тази година ще се подготвят два нови закона - за акцизите и данъчните складове и за местните данъци и такси, каза Петкова. В сегашните закони няма способи за превенция и борба с измамите. При колите често собствениците не ги регистрират в общината, за да не плащат данък.
Затова една от идеите е КАТ да дава на общините данни за регистрираните автомобили. За Закона за местните данъци и такси ще бъде сформирана работна група с участието на представители на Министерството на финансите, сдружението на общините и работодателските организации.
Целта е да се приемат разпоредби, които помагат на общините при събирането на местните данъци и такси и предотвратяване на неплащането на данъците за колите и недвижимите имоти. За Закона за акцизите и данъчните складове вече е сформирана работна група с експерти на МФ, Агенция "Митници" и браншовите организации.