Над 1000 „бели престилки” напускат страната на година
Стартовата заплата на медицинските сестри в някои болници от Южна и Северозападна е средно с 20 лв. повече от тази на санитарките. За това алармира шефката на асоциацията на специалистите по здравни грижи Милка Василева.
„Положението в многопрофилната болница във Видин е повече от трагично. Въпреки наскоро подписания колективен трудов договор месечните възнаграждения там продължават да са обидно ниски”, коментира Василева. По думите й там, както и в болниците в Хасково, Силистра, Враца и Разград санитарите са назначавани на 290 лв., защото това е миниумът за страната, а сестрите - на 300-320 лв., въпреки че са учили 4 години за бакалаври и носят висока отговорност за живота и здравето на пациентите. „Не бих искала да обезценявам труда на санитарите, но се съгласете, че дейността на медицинските сестри в болниците е силно подценена”, обясни председателката на асоциацията.
Средната заплата е около 500 лева което не е достатъчно висок стимул за оставане в професията. „В тази ситуация е въпрос на личен избор и морал да продължиш да даваш всичко от себе си в тази професия. Това е трудно, като се има предвид, че ние често не срещаме и разбиране от страна на обществото”, обяснява Василева. Когато чуели думата здравеопазване, хората визирали само лекарите. А именно сестрите и акушерките били тези, които изнасяли на гърба си грижите за пациентите.
„Лекарят поставя диагнозата и назначава терапията, но специалистите по здравни грижи са тези, които я прилагат ежедневно до пълното възстановяване на болния. Ето защо не е справедливо на сестрите да се гледа като на технически персонал категорична е шефката на браншовата организация.
Годишно страната ни напускат около 1000 специалисти по здравни грижи, като най-бързо на медицинския пазар се реализират сестрите и акушерките. Напоследък те предпочитали да стягат куфарите си за Швейцария, Австрия и Белгия. Там те работели основно в старчески домове и социални заведения.
„Естествено, повечето от тях правят съответните постъпки дипломите им да бъдат признати и да работят като медицински сестри, но, честно казано, заплащането там е достатъчно добро на фона на това у нас, така че и професията на болногледач напълно ги устройва”, коментира още Василева. Масово българките получавали между 800 и 1200 евро за труда си, а при признаване на дипломата и упражняването на по-висококвалифициран труд възнаграждението им можело да скочи над 1500-1700 евро месечно.