Без разчети и обяснения Министерството на здравеопазването започва сериозно преструктуриране на няколко университетски болници
Идеята на ведомството на Петър Москов е да слее администрациите на девет университетски болници в София. Новината съобщи зам.-министърът Бойко Пенков пред БНТ. Засега единственият ясен ефект е, че ще бъдат съкратени около 350-400 души от администрацията.
Реформата беше обявена изненадващо още в петък, но тогава от ведомството обявиха само за сливането на болниците "Св. Иван Рилски" и Александровска. Сега се предвижда всички девет държавни болници в карето около Александровска да работят с обща администрация, но без да се сливат дейности. В района освен "Св. Иван Рилски" се намират още "Св. Екатерина", "Майчин дом", Инфекциозна болница, Белодробната болница, Педиатричната болница и др.
"Александровска е с над 100 човека администрация. Майчин дом - с над 100 човека администрация, в "Св. Иван Рилски" са над 50-60 човека администрация. Искаме да обединим административните дейности, това е лично мое предложение, да обединим административните дейности в една. Цялата международна дейност, счетоводни услуги, правни услуги, доставки - всичко това нещо да се случи, болниците да извършват само присъщата за тях работа", обясни Пенков. В никакъв случай обаче няма да се сливат медицински дейности, поясни зам.-министърът.
Идеята е да бъде създаден борд, в който ще влизат директорите на лечебните заведения. "Всички болници създават едно дружество, то се управлява от борд, в който влизат директорите на всички болници и цялата тази неприсъща, немедицинска дейност на болниците се изнася навън", поясни Пенков. Все още обаче няма яснота как на практика ще проработи реформата и как ще се вземат решенията от борда. Ако доставките на всички заведения са общи, също не е ясно дали се има предвид и комуналните услуги, доставките на лекарства и медицински консумативи.
Наред с въпросителните около реализирането на самата реформа не е ясно какви ще са финансовите икономии от създаването на обща мегаструктура, но те със сигурност няма да са достатъчни за покриване на дълговете на болниците, обясни още Пенков. Затова се обсъжда идеята болнични терени и сгради, които не се ползват, да се продадат.
По последни данни общинските и държавните болници имат задължения за около 425 млн. лв. Обсъжда се и възможността да се направи болничен консорциум между областни и общински болници. "Ще предложим да се направи едно доброволно сдружение между тях с една-единствена цел - по-добро здраве за хората в областта и региона. В момента обсъждаме възможностите това да се случи в Бургас, в Хасково. Вече сме говорили с част от директорите и кметовете. Бих желал да се случи и в София-област - със "Св. Анна" и общинските болници наоколо. Много по-добре би било за хората", коментира още зам.-министърът.