Ако държавата подкрепи замяната на социалните помощи с новата система, първите бонове могат да се ползват още от април
Детските за второ дете, които получават родители с доход до 350 лв. на човек от домакинството, да не бъдат вдигани от 35 на 50 лв. Да не се увеличава и майчинството за втората година от 310 на 340
лв., а с парите, предвидени за тези две помощи, да се финансира система за бонове за социални услуги.
Това ще обсъжда националният съвет за тристранно сътрудничество по предложение на КНСБ, което е подкрепено и от социалния министър Хасан Адемов.
С тези близо 70 млн. лв. трябва да се финансира пилотното въвеждане на бонове за социални услуги, което ще подпомогне и заетостта на младите хора, обясни изпълнителният секретар на КНСБ Ася
Гонева.
Ако държавата подкрепи замяната на социалните помощи с новата система, първите бонове могат да се ползват още от април, обясни тя.
Пилотните проекти ще са за почасово гледане на деца от 1 до 5 години, образователни услуги за малки деца и придружители за инвалиди.
Бавачките примерно можело да не се ползват за цял ден, а само да вземат детето от детска градина и да изчакат час-два да се приберат родителите от работа.
Тази система ще даде възможност на майките да се върнат на работа, а може още с пилотните си проекти да създаде 27 хил. работни места, обясни Гонева.
Разработката на КНСБ предвижда от ваучерите да могат да се възползват не само бедни родители, а всички семейства в страната. Достатъчно е поне един от родителите да е работещ.
Ваучерите ще се издават от специален оператор, а хората ще си ги купуват. Ваучер за един час ползване на услуга ще струва между 50 ст. и 1 лв., а ще заплаща труд за 3 лв. Разходите за покупка на
ваучери би трябвало да са освободени от данъци, предлагат от КНСБ.
Бавачките с бонове ще се поръчват от специални лицензирани от държавата компании, които срещу ваучерите ще получават пари от правителството. В Белгия, откъдето е взет моделът, тези фирми се наричат
комбинати за услуги и предлагат наистина много широк набор специалисти срещу бонове, разказа вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов.
Идеята е всеки нает в тези фирми да работи поне по 40 часа месечно, защото тогава работодателят, който работи с бонове, ще е задължен да му плаща осигуровки.
Ако се осъществи идеята, около 50% от вложените 70 млн. лв. ще се върнат в бюджета като данъци и осигуровки.
Поне 54 хил. семейства в България биха се възползвали от пилотния проект за бонове за бавачки, твърдят от КНСБ. 41 хил. са в момента например майките на деца от една до две години, които ще се
върнат на работа, ако има кой да им гледа детето, твърдят синдикалистите.