08 Април 2025, 04:26 Днес (0) | Вчера (2)

Никой не следи дали електроуредите харчат ток според етикета

12 Октомври 2015 09:11 в. Сега по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 12 октомври 2015, 09:14

В Белгия установиха, че в 60% от случаите гълтат повече, но у нас няма пари за проверки

При избора на домакинска техника е важно от какъв енергиен клас е, за да се прецени колко ток харчи.
В България не се следи за това дали електроуредите харчат толкова ток, колкото е записано на задължителните по европейската директива енергийни етикети. Това показа проверка на "Сега" в институциите, които имат отношение към сигурността на стоките и съответствието с информацията, която ги съпътства при продажбата им на нашия пазар.

Неотдавна белгийското Министерство на икономиката разпространи информация, че около 60% от етикетите са подвеждащи и това ощетява потребителите. Те не показват коректно консумацията на ток, в резултат на което се товарят сметките на потребителите. Най-честото нарушение е, че производителите са обявили телевизори, печки, хладилници и други електроуреди в енергиен клас, който е с една степен по-висок от действителния. Така клиентите плащат повече от очакваното.

Европейските разпоредби наложиха на производителите да поставят задължително етикети за потребяваната енергия, като разделиха уредите в различни класове според консумацията на ток. Те са част от мерките за енергийна ефективност, които са приоритетни за европейската общност. Най-икономичните електроуреди са по-скъпи, защото пестят ток. Директива 2010/30 на Европейския парламент изисква посочването на консумацията на енергия върху етикетите. Част от тези продукти са и битовите електроуреди, обясниха от Министерството на икономиката в отговор на въпрос на в. "Сега".

Директивата е въведена в българското законодателство чрез наредба, която е част от нормативите към Закона за защита на потребителите. И у нас търговците, които пускат на пазара електроуреди, са длъжни да осигурят за тях етикети и информационни листове на български език за консумацията на енергия. В момента има 15 регламента за различни продуктови групи. Изключение са комбинираните перални със сушилни, за които все още не са разработени изисквания. Контролът за съответствието на пусканите на пазара продукти е поверен на Комисията за защита на потребителите (КЗП).

"Проверки, подобни на тези в Белгия, не са правени, тъй като са свързани с наличието на бюджет, с който КЗП не разполага", обясниха от българското икономическо ведомство. Извършваните от комисията проверки се ограничават само до това дали има етикети и информационни листове за правилното ползване на уредите. Иначе би трябвало ведомството да може да купи продукта, който ще бъде тестван, и да плати за проверката в акредитирана лаборатория. За това пари няма. Нямало обаче проблем обикновен гражданин да купи електроуреда и да плати сам за проверката му.

Ако в КЗП се получи уведомление за нарушение при даден продукт от друга страна в ЕС, комисията трябва да вземе мерки за изтеглянето му. Но досега такъв сигнал у нас не е постъпвал.

От българската агенция по метрология също обясниха, че не са правени измервания на електроуреди, тъй като това не било в техните правомощия. Ако се стигне до проверки, те трябва да са поръчани от Министерството на икономиката.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
EN

Валидни за 16:10 20 Март 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7948
GBP 2.4796 2.4887 2.3262
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив