По данни на Българския фармацевтичен съюз в 13% от общините достъпът на хората до лекарства е затруднен
Институциите трябва да намерят ефективен механизъм за осигуряване на достъп до лекарства на хората в малки и трудно достъпни населени места, в които няма аптека, заявява националният омбудсман
Константин Пенчев в становище, изпратено до премиера, здравния министър и съсловните организации на фармацевтите и лекарите.
"Споделям разбирането, че не може да се толерират практики за предоставяне на лекарства на населението, които са извън нормативно установените. Това неминуемо поставя под съмнение качеството на предлаганата услуга. Заедно с това обаче трябва да има ефективен механизъм, който да гарантира на хората правото на достъп до лекарства", категоричен е Пенчев.
Той предупреждава, че липсата на такъв застрашава живота и здравето на хората. По данни на Българския фармацевтичен съюз в 13% от общините достъпът на хората до лекарства е затруднен.
Пациентски организации и НЗОК пък обсъждаха вчера как да се облекчи достъпът на болните с редки болести до скъпоструващите им медикаменти, който според тях е затруднен заради тромавата бюрократична процедура и понякога се стига до спиране на лечението. От НЗОК обещаха да я задействат така, че тя да приключва до 5 дни преди крайния срок - два месеца за нов протокол и месец за подновяване.
През 2012 г. комисията в НЗОК е провела 409 заседания, на които са разгледани над 30 000 заявления за отпускане на скъпоструващи медикаменти. Отделно в районните каси годишно се заверяват хиляди протоколи на хронично болни, които не минават през НЗОК.
ОБЕЩАНИЕ
Хронично болните ще могат да получат по-рано от предвидения 30-дневен срок медикаментите си заради предстоящите Великденски празници, уверяват от НЗОК. Касата вече е изпратила указание до личните лекари и специалистите да изписват рецептите по-рано, а до аптеките - да ги изпълняват.