26 Декември 2024, 05:37 Днес (0) | Вчера (0)

Палмата вън от мандрите

11 Април 2013 08:45 в. Монитор по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 11 април 2013, 08:49

Данък за имитиращите продукти искат животновъдите

Производството на млечни продукти с растителни мазнини ще се прави в различни предприятия, докато Върховният административен съд не вземе окончателно решение за наредбата, която разделя производството в зависимост от използваните суровини. Освен това крайните продукти ще бъдат разделени и на щандовете в магазините. В края на март тричленен състав на Върховния административен съд отмени наредбата за изискванията към млечните продукти, която наложи разделение както в производствения процес, така и в етикетирането на всеки продукт и разположението му по щандовете. Според решението на ВАС храните с растителни мазнини отново можеха да се наричат „сирене” и „кашкавал”, а не „деликатесен продукт” или по друг, избран от производителя начин. Остана само изискването в етикета да е упоменато, че палмата присъства в състава на храната.

Още тогава млекопреработватели настояха и петчленен състав на ВАС да потвърди решението на тричленката. Върховната административна прокуратура обаче обжалва решението на ВАС и на практика наредбата е в сила до произнасянето на следваща съдебна инстанция.

„Тази наредба е абсолютно в защита на потребителя и в голяма степен на производителите на мляко”, каза министър Станков. Той е провел вече срещи с двете млекопреработвателни асоциации, които имат противоречиви мнения за наредбата. Създадена е работна група с представители на всички заинтересовани страни, която да работи по прецизиране на текстовете на наредбата и да предложи промени.

Според експерти от земеделското министерство обаче европейските предприятия са разделени в производството на изцяло млечни продукти и такива, които използват растителни мазнини. От бранша на преработвателите у нас коментираха, че в държави като Франция, Унгария и Румъния дейностите са разделени. Те допълниха, че никой не спира собственик на предприятие да направи нови мощности и така да произвежда и двата вида продукти, но самите дейности трябва да са напълно отделени. Млекопреработвателите предупредиха още, че цялата сладкарска промишленост е залята от палма, защото само този много по-евтин продукт гарантира ниска цена на крайните изделия за пазара.

От земеделското ведомство коментираха, че се обсъжда идеята на бранша да бъде наложен отделен налог върху имитиращите изделия. Според животновъдите, за да се спаси секторът, българската държава трябва да наложи налог от 2,50 лв. за килограм имитиращ продукт, за да може поне малко ценово да се изравни ситуацията с млечните продукти. Те предлагат от тази сума 50 ст. да отиват към социалното министерство, 1 лев – към здравното министерство, защото тази продукция е крайно вредна за здравето на потребителите, и 1 лв. да бъде субсидия за животновъдството.

Връщат данъка по-бързо с баркод
По-бързо се възстановява данък при подаване на декларация за облагане на доходите с баркод, съобщиха вчера от Националната агенция за приходите (НАП). Това е така, защото не се налага допълнителното обработване и попълване на данните от формулярите ръчно. Информацията директно се прехвърля от декларацията след сканирането на баркода. Затова от НАП съветват хората, които очакват да им бъде възстановен налог, да подадат декларация с баркод. Тя може да бъде изтеглена от сайта на приходната агенция www.nap.bg.

Обикновено до възстановяване на суми се стига, ако гражданите ползват данъчно облекчение - например това за млади семейства. При него данъчната основа се намалява с платените през годината лихви по ипотечен кредит. Данъците могат да се намалят и с направени дарения, вноски за допълнително доброволно осигуряване, сключване на застраховка „Живот” и др. Когато е деклариран данък за възстановяване, той се прихваща от други дългове към държавата или се възстановява по посочена от клиента банкова сметка.

Срокът за подаване на данъчните декларации изтича на 30 април. Дотогава трябва да бъдат платени и дължимите данъци. От 1 януари 2013 г. всички налози и осигуровки се плащат по една-единствена банкова сметка. Изключение правят вноските по допълнително задължително пенсионно осигуряване. Освен това вече се ползват само два кода за плащане. 11 11 11 е за внасяне на данъци и осигуровки, а 58 11 11 е за вноски по допълнително задължително пенсионно осигуряване.

До края на данъчната кампания информационният център на НАП ще работи с удължено време.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 25 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив