Пакетът лечение, плащан от здравната каса, се разделя на основен и допълнителен. Това реши окончателно вчера парламентът с второто четене на промени в Закона за здравното осигуряване
В основния ще са приоритетните болести и за тях лечението ще е гарантирано и безплатно, а в допълнителния ще са диагнози, за които може да се чака и най-вероятно ще се чака. Но здравният министър Петър Москов упорито отказва да даде конкретни разчети какво ще има в единия пакет и какво - в другия.
Въпреки че ГЕРБ гласуваха "за", единствено Семир Абу Мелих се изказа по текста, а колегите му от неговата парламентарна група запазиха мълчание въпреки пороя от критики от страна на БСП, ДПС и АБВ. Мелих обяви, че харесва промяната, защото е първа стъпка към демонополизацията на НЗОК, тъй като, за да си осигурят по-достъпно лечение по втория пакет, повече граждани ще се осигуряват в частните фондове. Той обаче се присъедини към опасенията на опозицията, че подобен текст ще доведе до корупция, тъй като пациентите ще си плащат под масата, за да се пререждат в листите на чакащи.
Депутатите са против друго предложение на Москов, което на практика би означавало одържавяване на надзорния съвет на здравната каса. "След дълги политически разговори имаме съгласието и на здравния министър Петър Москов да не се приема предложеното от него увеличаване на квотата на държавата в надзора на НЗОК", обяви шефката на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. "ГЕРБ сме за оставане на сегашния вариант и преобладаване на представителите на работодателите, синдикатите и пациентите в НС на касата", допълни тя.
Предложението на МЗ за промени в закона за здравното осигуряване е квотата на държавата да скочи от 4 на 6 души, с което тя да има гарантирано мнозинство при гласуванията в надзора на касата. Квотите на работодателите и на синдикатите пък си остават по 2, а на пациентите - 1. Мотивът на МЗ е, че държавата трябва да поеме отговорност за 3-те млрд.лв., които се разпределят от НЗОК ежегодно. Мотивът на противниците на промяната, сред които и ГЕРБ, е, че работодателите и работниците внасят 2 млрд. лв. в касата, а държавата - под 1 милиард, при това за над 4 млн. осигурени от нея. Този текст не мина на второ гласуване в здравната комисия, а вчера Дариткова призова той да отпадне и в зала. Самото гласуване ще е днес.