Служители на реда затвориха възлови кръстовища в София, спряха движението по "Марица"
След като в петък на заседание на МС бяха приети промени в социалните придобивки на служителите на МВР, вчера полицаите излязоха на протест. Над 500 души блокираха входа на финансовото ведомство, а след това и възлови кръстовища в София и магистрали в страната.
Полицейски бунт блокира държавата вчера, след като правителството в петък реши да предложи на парламента да ореже 20-те заплати при пенсиониране и други социални придобивки на униформените. Над 500 полицейски служители блокираха служебния вход на финансовото министерство по време на брифинга на финансовия министър Владислав Горанов и вътрешния шеф Румяна Бъчварова около 14 ч вчера. Половин час по-късно във ведомството влезе и главният секретар на вътрешното министерство Георги Костов заедно с директора на СДВР Младен Маринов. Около 15 часа протестиращите, които напразно чакаха Горанов и Бъчварова, спряха движението по ул. "Раковски". Час по-късно при тях дойде Георги Костов. "Говорих с премиера, това, за което сте тук, не е на дневен ред. Утре (днес бел.ред.)
Борисов вика на среща Горанов и Бъчварова", заяви Костов. Той призова протестиращите да се разотидат, защото действията им са незаконни. "Не ми пука за пикливите 10 или 20 заплати, които ще загубя, обидени сме по начина, по който се опитаха да го направят. Не сме маймуни", опонира висок мъж от протестиращите. "Дори и обидени, ние трябва да продължим да служим и да изпълняваме задълженията си, това ни отличава от останалите", контрира Костов. "Аз съм професионален ръководител на МВР, а не господар на чувствата на служителите на системата. Те имат право да изразяват своите притеснения и емоции", заяви пред медиите Костов.
Протестиращите полицаи, повечето оперативни работници от най-важните отдели в СДВР - "Грабежи", "Тежки престъпления против личността" и "Автокражби", както и охранителни полицаи от столичните РПУ, останаха на кръстовището на улиците "Раковски" и "Славянска". След около половин час те се разделиха на 2 групи, като едната тръгна към Орлов мост. Полицаите в цивилни дрехи минаха пред Народното събрание и освиркаха депутатите, а след това спряха на кръстовището пред Софийския университет. Те се уговорили да спрат движението до 18,15 ч, стана ясно по-късно. Униформени полицаи, които охраняваха блокираното кръстовище и регулираха движението, се смесиха с протестиращите си цивилни колеги.
"Това е типичен пример за спонтанен протест", коментира шефът на СДВР Младен Маринов. Той призна, че няма сила, която да накара протестиращите полицаи да се разпръснат.
В цялата страна полицаи спонтанно излязоха на улицата, за да изразят несъгласието си с предлаганите промени. Те блокираха проходите Хаинбоаз и Маказа. Служители на МВР спряха и движението по новата автомагистрала "Марица" за 10 минути до димитровградското село Крепост. Близо 300 полицаи от Хасково, Димитровград и Харманли блокираха главния път между Хасково и Димитровград на разклона край село Крепост с колите си. След това, макар и без разрешение за протест, част от тях тръгнаха пеш по разклона за автомагистрала "Марица".
Полицаи от Варна пък блокираха пътя към магистрала "Хемус". Гранични полицаи пък предупредиха, че ще пуснат бариерите по турската и гръцката граница.
Протестните действия продължават и днес. В София в 18,30 ч полицаите ще протестират на автогарата "Овча купел" на бул. "Цар Борис III". Днес полицаи от Габрово планират да спрат движението в прохода. Голямото шествие ще бъде в деня на професионалния празник на МВР - 8 ноември. За тогава е планирана национална стачка на сектор "Сигурност". Очакват се хиляди униформени и цивилни полицаи и военни да се стекат на жълтите павета в столицата.
300 оставки за ден
Стотици служители на МВР в страната вече са подали заявления за напускане, за да изпреварят влизането в сила на промените, които предвиждат орязване наполовина на обезщетенията при пенсиониране и прекратяване на правоотношенията. Само в София подадените молби за напускане са близо 300. В пъти повече са служителите, които имат намерение също да напуснат системата. Заявления валят в почти всички дирекции на МВР - Специализирания отряд за борба с тероризма, Главна дирекция "Национална полиция", СДВР, няколко областни дирекции на МВР и Жандармерията. Поне с 10 бона ще се разделят полицаите с по-голям стаж, ако влезе в сила предложението на финансовия министър Владислав Горанов и МВР шефът Румяна Бъчварова да се орежат обезщетенията. В момента те се получават не само при пенсиониране, но и при напускане, като куп заплати, равни на броя на годините работа в системата, но не повече от 20. Около 7000 са служителите в МВР, които са изпълнили вече условията за пенсиониране, посочиха от полицейските синдикати.