графата “лоши и преструктурирани” влизат 23,6% от кредитите
Проблемните заеми гонят 10 млрд. лв. В края на май лошите и преструктурираните кредити достигат 9,9 млрд. лв., сочи най-новата статистика на БНБ. В същото време редовно обслужваните заеми на бизнеса и домакинствата възлизат на 32 млрд. лв.
В графата “лоши и преструктурирани” влизат кредитите с просрочие над 90 дни и предоговорените заради финансови затруднения на клиента. Делът им към 31 май е 23,6%, което е лек ръст - със 160 млн. лв. или 0,2% спрямо април. Само лошите кредити пък са 9 млрд. лв. по последни данни на БНБ от надзорните отчети към 31 март.
Най-сериозен е делът на проблемните фирмени кредити. Всеки четвърти такъв заем има проблем с погасяването. При потребителските и жилищните заеми нивото на лошите и преструктурираните е около 20%.
В началото на кризата нивото на проблемните заеми беше под 4%, което значи, че за последните три години и половина делът им се е увеличил над 5 пъти. Заради стабилните буфери на системата обаче банките се справят успешно с посрещането на разходите за провизиране на кредитите с просрочия. Неслучайно в последно време според анализите на БНБ проблем за родните трезори не са толкова нарасналите разходи за провизии, колкото намалелите свежи постъпления от лихви, т.е. от основната дейност на банките. В резултат през последните месеци банките чувствително подобриха кредитните си оферти, като свалиха с по около 0,50% лихвите по жилищните и потребителските заеми.
Статистиката на БНБ през май не засича особен ръст в кредитирането. Регистрирано е увеличение на фирменото кредитиране в размер на около 300 млн. лв., но то се дължи на продажби на кредити от други финансови институции и от това не може да се направи директен извод за раздвижване на пазара. Обемът на отпуснатите жилищни и потребителски заеми за домакинствата е застинал на априлското си ниво.
Така в края на май фирмените заеми са 33,9 млрд. лв., което е ръст с 6% на годишна база. Жилищните кредити са 8,8 млрд. лв. и са нараснали с едва 0,4% за последната година. Потребителските заеми пък са 7,5 млрд. лв., т. е. има спад с 1,2% спрямо май 2011 г.