03 Януари 2025, 09:22 Днес (0) | Вчера (0)

Родните туроператори се застраховат срещу руските

05 Септември 2012 09:05 в. Монитор по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 5 септември 2012, 09:07

Братушките са нанесли загуби за над 3 млн. евро

Туристическият бранш обмисля да се защити срещу честите фалити и непредвидимото поведение на руските туроператори с нова застраховка -  „Финансов риск”. Това съобщи за „Монитор” Донка Соколова, председател на УС на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА). Тя заяви, че само от фалита на най-големия руски туроператор „Капитал турс” нашите туристически компании са понесли загуби от над 3 млн. евро. Сред тях е обявилата фалит „Бългериън ВИП турс”, която ще може да получи парите си едва след като се произнесе руският съд.

По думите на зам.-министъра на икономиката Иво Маринов процедурата в Русия е дълга и може да отнеме няколко месеца. 

Самото руско законодателство предвижда, че когато туристите станат жертва на несъстоятелност на своята изпращаща компания, те трябва да платят още веднъж пакета си вече на посрещащата страна, в случая на българския хотелиер, и после да си търсят парите по съдебен път, макар всеки от тях да пътува със задължителна за това застраховка. 

Маринов обясни, че му предстои работна среща в Русия след седмица и тези въпроси също ще бъдат обсъдени, като най-вероятно руското законодателство ще се промени в интерес и на туристите и на компаниите в другите държави, които изпадат в тежък финансов колапс, когато руският им партньор фалира. 

Зам.-министърът каза, че фалитът на един от водещите полски туроператори наскоро е оставил с неплатени пакети у нас 350 техни туристи, но добре работещото законодателство на Полша е позволило не само хората да изкарат добре ваканциите си, но много от тях дори не са научили, че е възникнал проблем.

Донка Соколова уточни, че добавянето на застраховка „финансов риск” ще стане много привлекателно за бранша, а когато не настъпи застрахователното събитие, туроператорите получават обратно процент от премията. По тези предложения тепърва ще се провеждат срещи и преговори, защото финансовата нестабилност на много туроператори в Русия може да стагнира този пазар точно в момент, когато условията за разработване на този пазар на отлични, каза още Соколова. 

Според други туроператори тези събития ще накарат руските туристи с шенгенски визи вече да не минават през услугите на свой туроператор, а да си правят директни резервации на интернет страниците на съответните хотели в България. Макар новият закон за туризма още да не е приет и все още да не съществуват законово разписани правила за този вид резервации, пазарът сам запълни тази ниша. Някои от големите хотелски комплекси са направили възможно и разплащане през сайтовете си, но по-голямата част от нашите хотелиери са подписали договори със световни резервационни сайтове, където най-често туристите търсят изгодни оферти. 

От България вече си тръгват 45 туристи на последно фалиралата руска „Чери тур”, а общият брой техни посетители у нас е 150. Бройката им не е толкова голяма, че да доведе до фалит на нашите две компании, които са работили с тази фирма, коментира Маринов. Той бе категоричен, че нито един от туристите няма да плаща два пъти почивката си, а българските фирми ще искат пари само от тези клиенти на „Чери тур”, които все още не са тръгнали за нашата страна. Така   самите туристи ще могат да решат дали да платят и да дойдат, или само да предявят иск към застрахователя за вече платената сума. 

Кремъл променя законите

Проблемът с почиващите у нас руски граждани е най-вече в законодателството в тяхната страна, посочи Маринов. Когато фалира руски туроператор, гражданите първо трябва да си заплатят разходите и след като се приберат, да предявят искания за връщане на сумите. 

 

След спешно направените заседания между Руската държавна агенция по туризъм и други туристически организации и асоциации е взето решение, че законодателството спешно трябва да бъде променено в полза на фирмите и туристите. Обсъжда се и идеята, че всяка фалирала туроператорска фирма не може да работи в същия сектор поне 5 години след обявяването на фалита. Този ход трябва да бъде спирачка пред фирмите, които могат да предизвикат изкуствен фалит. 

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 02 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8826
GBP 2.4796 2.4887 2.3587
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив