20 Януари 2025, 16:35 Днес (0) | Вчера (0)

С час при джипито

13 Август 2014 08:30 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 13 август 2014, 08:31

Предварително записване ще е необходимо и за профилактичните прегледи

Два дни по-рано ще записваме час при джипито, ако поискаме да отидем на преглед за изписване на рецепта, получаване на направление за лекар специалист или талонче за лабораторно изследване. Предварително записване ще е необходимо и за профилактичните прегледи. Докторът ще ни приема без час само ако състоянието ни е спешно – висока температура, кръвоизлив или заболяване, което изисква лечение веднага. Това предвижда проект на Медицински стандарт по обща медицина, който е качен на сайта на здравното министерство за публично обсъждане. Текстът обаче не посочва по какво точно ще се определя спешността на състоянието.

Според Световната здравна организация за спешно се счита всяко състояние, което болният сам определя за себе си като спешно, припомниха експерти. Така опашки пред кабинетите пак ще има, защото хората ще отиват при лекарите "по спешност”, когато на тях им е удобно, коментираха от пациентските организации.

Домашни посещения на джипито при бременни и деца, изписани от болница, както и при смъртно болни предвижда още стандартът.

Целта е по този начин всеки общопрактикуващ лекар да въведе ред в графика си, за да няма струпване на хора пред кабинета му. Ако не успее да стори това, може да бъде глобен между 300 и 1000 лева.

На джипитата вече ще се позволява ако нямат собствена манипулационна, да ползват обща с други колеги, стига тя да е в близост до лекарския кабинет. Предвижда се личните лекари да изпращат допълнителна информация на пациентите с имейл за техни заболявания и съвети как да се хранят здравословно и какъв режим да спазват при съответното хронично заболяване.

Д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари: Новите стандарти ликвидират хаоса
 
Съгласно актуализирания стандарт по обща медицина, който е написан от нас, всичко, което е залегнало в него, е добро и за пациентите, и за лекарите. По този начин се подобрява достъпът на пациента до джипито, всичко е направено така, че да има достатъчно ясни правила и да няма хаос. Всеки предварително записан час ще се спазва освен в случаите, когато не пристигне пациент, който има силни болки в коремната област, в този случай този пациент има предимство пред останалите, които са със записани часове. Това са варианти, които зависят от това каква е натовареността , какви са случаите с пациентите, тоест лекарят има право да прецени кое е спешно и кое не. Няма нищо страшно и нищо лошо в новия ред, който ще бъде въведен. Моя е и идеята пациентите да се консултират по интернет или да им бъдат предписвани лекарства по телефона, въпреки че тя не е открита сега, а се ползва отдавна по света. Аз например имам пациенти, които живеят в чужбина, и винаги когато мога, им давам консултация по телефона Досега това не беше разписано официално. Няма да се учудя, ако утре някой тръгне да ме съди, защото по този начин съм помогнал на някой пациент. Представете си, че човек е на море и получи обрив. След като пациентът има доверие на личния си лекар, какво пречи той да го консултира по телефона. И да му каже: "Не се притеснявайте, всичко ще е наред”.Или пък това нещо не може току-така да се оправи, тоест на момента, потърсете еди-каква си помощ. Говорим за телемедицина, при нея може хирургичен екип на единия края на земното кълбо да оперира под ръководството на свои колеги от другия край на земята. Има ли нещо ненормално или нередно в това?Става дума за доверието на пациента, който търси за съвет своя лекар. И ако има възможност за още по-добра комуникация, защо да не го прави. Може би това изглежда странно на някои хора. Когато навремето Жул Верн е писал своите романи, те са били фантастика, а сега случващото се в тях, е нещо обикновено. Няма нищо необичайно, все пак живеем в 21 век.

Д-р Станимир Хасърджиев, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАЦИОНАЛНАТА ПАЦИЕНТСКА ОРГАНИЗАЦИЯ: Това са световни тенденции

Новите медицински стандарти трябва да улесняват пациента, защото е необходимо да се зачита неговото лично време. Това, което в момента наблюдаваме, е тотално незачитане на времето на болните, което е тяхно изконно право според Хартата за правата .Защото болният може да отиде и при джипи, и при който и да е друг лекар, да седи и да се реди на дълги опашки и да не се знае изобщо дали ще влезе в кабинета на общопрактикуващия лекар или не. В този ред на мисли хубаво е да има записан точен час, но съответно и ясен ангажимент от страна на лекарите, че в този час пациентът ще може наистина да бъде обслужен. Защото крайно неприятно е губенето на време, отсъствието от работа и след това обясненията пред шефовете и т.н .Приемаме тази идея единствено и само ако тя се спазва както от пациентите, така и от джипитата.

Консултациите по телефона крият рискове, но трябва да отчетем факта, че това са световните тенденции. В цял свят телемедицината набира все по-сериозна скорост и ние в България няма как да направим изключение. Освен всичко друго телемедицината пести много разходи и разтакаванията и на пациентите, и на лекаря. Като се въведе подобна телемедицинска услуга, трябва да се разпишат ясно и точно алгоритъмът и стандартът за провеждането є, за да не се допускат грешки. Това означава да се разработят протоколи и алгоритми, които стриктно да се следват от медицинските експерти. По какъв начин се дава тази консултация, при кои състояния, при кои случаи е допустима, при кои категорично не се допуска. Какъв вид информация се изисква от пациента и т.н. Това са алгоритми, които отдавна функционират в много държави, ние тук нямаме алгоритми дори за това как човек да влезе в лекарския кабинет. Това са хубави идеи, стига да не са извадени от контекста и само да се произведа шум в общественото пространство. Трябва много внимателно да се разпишат, да се изградят всички процедури, стандарти и съответно ангажиментите да бъдат двустранни – както по предварителното записване, така и консултациите по телефона.

www. мрежата@
Който му стиска, да стане личен лекар

Публикуваме становища по темата от интернет форумите. Редакцията на "Монитор” не носи отговорност за изказаните мнения.

Оли

Много от джипитата са специалисти в една или друга област. Много от тях са били принудени от обстоятелствата да започнат работа като семейни лекари, а други направо го предпочитат. И понеже хората често бъркат двата щата ­ Калофер и Калифорния, започват и да си мислят, че край, разбираш ли, джипитата са недоучили се разпределители, останали на първата линия на здравеопазването, защото не са им достигнали сили, воля или връзки да специализират. Мога да те уверя, че е много хубаво да работиш като семеен лекар, а специалистите би трябвало да са поне на нивото на семейния лекар. Пак повтарям, че много от джипитата си имат специалност и спокойно я упражняват от позицията си на семеен лекар

Иво

Който му стиска, да стане личен лекар, кой му е кеф ­ да яха линейка и да си почива по дежурства, който му е кеф ­ да ходи по спа центрове и/или да работи и в празничните дни... но всичко е доброволно, стига с тая национална черта ЗАВИСТТА! Я не сакам я да съм добре, сакам Вуте да е зле...щото преди реформата съм виждал колеги на пост от хляб и вода от безпаричие да колабират по дежурства, така че сега не им брой д-р Х парите, а си размърдай акъла, щото в пари ходиш, а завиждаш на колегите, срамота.

Нели

От една страна се оплакват, че са се превърнали в чиновници вследствие на реформата, от друга се хвалят, че са специалисти, пишат абсолютни глупотевини, че нямало кога да си почиват. Селските тарикати пък са си направо за съд ­ големият процент от тях записват по 3000 пациенти от 10 села, ходят три пъти седмично в едно от селата, и плащат по 250 кинта на някой алкохолизиран местен фелдшер

За останалото време обаче никой не ги бута, щото са част от реформата, гадната каса си им плаща, а за бабите и дядките никой 5 пари не дава, нали си имат личен лекар на книга, да мрат в счупените линейки.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8992
GBP 2.4796 2.4887 2.3158
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив