Правителството трябва спешно да вземе мерки за увеличаване на доходите, защото в противен случай лятното поскъпване на тока, парното и природния газ ще доведе до социални взривове
Правителството трябва спешно да вземе мерки за увеличаване на доходите, защото в противен случай лятното поскъпване на тока, парното и природния газ ще доведе до социални взривове през зимата.
Това предупредиха лидерите на КНСБ и КТ “Подкрепа” Пламен Димитров и д-р Константин Тренчев. Вчера те участваха в дискусия за създаване на работни места в България, организирана от Международния валутен фонд и Международната организация на труда.
“Социалното напрежение нараства и на фона на неплащането на заплати и неясната перспектива пред много предприятия може да се взриви и при най-малки поводи. Сега е лято и увеличените цени не се усещат, но ние имаме четири годишни времена и в правителството трябва да се замислят за тези проблеми, въпреки че сега акълът им е на друго място”, каза Тренчев.
“Още от 1 януари 2013 г. пенсиите и бюджетните заплати трябва да се увеличат с по 10%. Минималното месечно възнаграждение трябва да стане от 290 на 330 лв. Не плашим никого, но сега трябва да се договорим за стъпки, които да съживят предприятията и доходите на хората, за да се стимулира търсенето и да се създадат предпоставки за растеж”, каза Димитров.
За да се случи това, според него в бюджета за 2013 г. правителството трябва да планира повече разходи. “Средствата за тази политика ще дойдат от повишаването на приходите в бюджета чрез по-добрата работа на данъчната администрация и допълнителни мерки срещу некоректните платци. Необходимо е и кабинетът да увеличи дефицита до позволените от Европейската комисия 2% от БВП”, каза Димитров.
Според изчисленията на КНСБ това ще инжектира допълнителни 1,2 млрд. лв. в икономиката.
За да илюстрира тежката ситуация у нас, шефът на Международната конфедерация на профсъюзите (МКП) Шарън Бъроу цитира проучване на организацията, според което 79% от българите живеят с толкова малко пари, че не могат да спестят дори и 1 евро. В същото време 92% казват, че предпочитат правителството да инвестира в работни места и растеж вместо в погасяването на външния дълг, показва изследването на МКП.