27 Декември 2024, 15:54 Днес (0) | Вчера (0)

Топлинна полиция срещу кражбите на парно

19 Февруари 2016 08:55 в. Монитор по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 19 февруари 2016, 08:56

Топлофикация с право да ни съди, само ако ни е уведомила писмено

Да се създаде специално звено - топлинна полиция, която да лови крадците на парно. Това ще поиска от държавните институции омбудсманът Мая Манолова на специална среща идната седмица. "Кражбите на топлинна енергия се сочат като една от предпоставките за високите сметки и несправедливото разпределение на разходите в етажната собственост", посочва Манолова в доклад, който ще бъде представен на институциите. В него се предлага наред със специализираната полиция да се създадат механизми, с които да се установява кой краде парно от съседите си и да се предвиди отговорността, която се носи за това. Хората трябва да знаят, че когато някой съсед краде парно, той краде не от топлофикацията, а от техния джоб, смята омбудсманът.

Части от доклада бяха представени по време на срещата на омбудсмана с над 100 абонати на столичната топлофикация. Заради разгорелите се страсти още в началото Манолова не успя да изчете всичките си предложения. В залата се чуваха викове "Геноцид!" и "Революция!" по адрес на топлофикацията. По-късно обаче страстите се успокоиха и хората започнаха да представят казусите си, които ще бъдат обобщени и по тях също ще бъдат направени предложения. От случаите стана ясно, че най-големите болки на абонатите са съдебните дела, плащането на сградна инсталация, дори от клиентите без радиатори, както и липсата на индивидуални договори с топлофикация.

По отношение на съдебните дела Манолова съобщи, че ще предложи промяна в Закона за енергетиката, която да забрани на топлофикация да ни заведе дело, ако преди това не ни е уведомила писмено, че се готви да го направи. Освен това омбудсманът ще иска да се въведе 15-дневен срок, след уведомлението, в който ще имаме възможност да си платим борчовете, или да сключим споразумение за разсрочване.

Отпадането на таксите за юрисконсултите омбудсманът вижда в промяна на общите условия на топлофикация. Тя отново даде за пример как един дълг от 20 лв. става 820 лв., като му се начислят всички държавни и юридически такси. Манолова припомни, че вече е поискала от Конституционния съд да отмени юрисконсултските такси.

Освен това Мая Манолова ще поиска да се въведат и други възможности за разпределение на топлинната енергия освен дяловото разпределение – например на квадратен метър. Както и КЕВР да започне да утвърждава цената за дялово разпределение, а не както е сега – да се договаря между топлинните счетоводители и топлофикацията.

За сградната инсталация Манолова каза, че вече е сезирала Върховния касационен съд. Докато той се произнесе обаче, тя посъветва хората, ако искат, чрез общото събрание на етажната собственост могат да освобождават съседи от плащането й.

От началото на мандата на новия омбудсман досега са постъпили 302 жалби. Няма ден, в който някой да не ми се оплаче от "Топлофикация София", посочи Манолова. Според нея основните проблеми идват от закона и общите условия, както и от лошото управление на столичната топлофикация.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив