Намаляването на населението в България и някои европейски и други развити страни е съвсем естествен процес
Тоталният коефициент на раждаемост трябва да е 2 или малко над две за всяка жена, за да е възможно поддържане на броя на населението, обясни доц. Кремена Борисова от института за изследване на населението и човека на БАН. Това означава, че едно семейство трябва да има поне две деца, за да бъде напълно заместено от следващото поколение. В момента в България този коефициент е 1,5.
Спадът на този коефициент на заместване на поколенията обаче е общоевропейски проблем, а не само български, обясни Борисова.
"Състоянието на икономиката не е единственият фактор за ниската раждаемост. Има изменение на ценностите на хората и раждането на деца и създаването на поколение вече не се възприема като единствено доказателство, че човек се е реализирал", обясни още доц. Борисова.
Намаляването на населението в България и някои европейски и други развити страни е съвсем естествен процес, твърди ученият. Той е свързан и с теорията за демографския преход, според която в индустриалните общества заедно с намаляването на смъртността, намалява и раждаемостта. Периодът, в който рязко е намалявало нивото на смъртност, а раждаемостта е намалявала по-бавно, е именно този прозорец, в който рязко е нараствало населението на държавите в Европа през епохата на индустриализацията.
Според Борисова са неоправдани и опасенията, че заради ниската раждаемост на българките, ромите ще станат мнозинство в страната. Този етнос също е близо до излизането от демографския си преход и скоро раждаемостта сред ромите ще спадне, прогнозира Борисова. Малка била вероятността и за сбъдване на катастрофичните прогнози за намаление на населението през 2050-2060 г.