25 Януари 2025, 03:23 Днес (0) | Вчера (2)

Туризмът с министерство

30 Септември 2014 08:51 в. Стандарт по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 30 септември 2014, 08:53

6 SOS мерки за бранша

Над 250 души - от туристическия бранш, учени от БАН, кметове, представители на политическите партии, участваха в третия SOS дебат, организиран от "Стандарт" и БАН. "Дневният ред на България в туризма" постигна първия по рода си консенсус за развитието на отрасъла. Точка първа в плана е министерство на туризма.

Министерство на туризма е първата стъпка за решаване на проблемите в бранша и осигуряване на устойчив ръст, обединиха се представители на бизнеса, научните среди и политическите партии на дискусия, организирана от в. "Стандарт" и БАН ФОТО Виктор ЛЕВИ
Нова, успешна формула за туризма съставиха най-големите инвеститори в отрасъла, водещите имена в бранша, експертите от БАН, кметове и кандидат-депутати от 8-те водещи по рейтинг партии. Първият по рода си консенсус за бъдещето на сектора, който реализира 13-15 на сто от БВП, бе постигнат на дискусия, организирана от в. "Стандарт" и БАН. SOS дебатът се проведе в присъствието на посланиците на Япония Такаши Коидзуми, на Азербайджан - Емил Каримов, и Турция - Сюлейман Гьокче, и бе предаван на живо по Канал 3.
6 приоритета, предложени от главния редактор на в. "Стандарт" Славка Бозукова, обединиха участниците. Първите два са създаване на министерство на туризма и развитието на целогодишен туризъм като стратегически държавен приоритет.
"Държавата е на ход. Наскоро приетата стратегия трябва да е обвързана с план за дългосрочно развитие, който да не се променя според избори и управленски мандати", заяви г-жа Бозукова. И подчерта, че първите точки в него трябва да са развитието на целогодишния туризъм като стратегически държавен приоритет. И осигуряването на достъпност до обектите и атракциите.
Бизнесът и държавата трябва да си партнират, за да може секторът да се развива, категорични бяха експертите. Спешно написване и приемане на нов закон за публично-частното партньорство поиска инвеститорът на най-успешната в туристическа атракция Цари Мали град Симеон Пешов. Нормативният акт трябва да улеснява инвестициите и концесиите на минерална вода и туристически атракции, поясни носителят на наградата "Златен век".
Държавата трябва да предостави на бизнеса законно основание за съвместна работа, настоя и председателят на Съюза по балнеология и СПА Стефан Шарлопов.
Липсата на нискотарифни полети е един от големите минуси на туризма ни, категоричен бе изпълнителният директор на "Албена" АД Красимир Станев. Държавата да помогне и при обучението на кадрите, предложи още той. Авансово да се отпускат средства за археологически разкопки, а паметниците на културата да се дават на концесия, предложи още Пешов. Според него, никой не може да се погрижи по-добре за запазването и управлението на атракциите от частниците. Средствата за реклама да се отпускат при ясно таргетиране и за конкретни цели, настоя собственикът на "Феста Холдинг" Петя Славова. Вината за презастрояването на морските курорти не е в инвеститорите, а в държавата, която им е позволила това със законодателството си, обясни тя. И получи аплодисменти от колегите си. Славова призова, вместо да се гледа в миналото, да се помисли как този сграден фонд да бъде изпълнен със съдържание.
Една от нишите за превръщането ни в целогодишна дестинация е здравният туризъм и акцент върху възможностите за хората от третата възраст. Първата стъпка за решаване на всички проблеми в бранша е създаването на самостоятелно министерство на туризма в следващия кабинет, категоричен бе браншът. Политиците също се обединиха, че секторът трябва да заеме своето подобаващо място в МС и е въпрос на преговори и изборни резултати, за да се случи това до месеци.
Въпреки трудностите страната ни е десета в света според съотношението на туристите и местните хора. Почиващите у нас са почти колкото населението на България, обясни зам.-министърът на икономиката и енергетиката с ресор туризъм Бранимир Ботев. Директният принос на бранша в икономиката на страната е 3,2 млрд. евро, а заедно със съпътстващите стоки и услуги - 5,5 млрд. евро. Ботев отчете и ръст от 6,7% на туристите и 3,6% на приходите за първите 7 месеца на годината. "Като човек, който идва от бизнеса и ще се върне там, шапка свалям на инвеститорите, които успяха да се справят въпреки климата и административните пречки", отбеляза Ботев.
Според предшественика му на поста Иво Маринов, обаче статистиката за броя на леглата, гостите и постъпленията у нас е крайно неточна и трябва да се мисли за промяна в тази насока. Нужна е и консолидация на индустрията, за да има държавата легитимен партньор в лицето на браншовите организации, предложи още Маринов. В посочените специализирани туристически продукти трябва да се включат още круизният и туризмът по река Дунав, допълни още Маринов.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив