23 Ноември 2024, 19:44 Днес (0) | Вчера (0)

Фалира 37% от дребния бизнес

21 Юни 2013 08:48 в. Стандарт по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 21 юни 2013, 08:50

Пускат малките фирми до обществени поръчки

Най-тежката година за българския малък и среден бизнс е била 2012 г. Тогава 36,8% от всички съществуващи малки и средни предприятия хлопват кепенци. В началото на кризата през 2008 г. са закрити 35 хил. дребни фирми и това е първият удар върху този бизнес. Данните са от проучване на Министерството на труда, оповестени от зам.-министъра Росица Янкова на кръгла маса, организирана от Агенцията за малки и средни предприятия. Добрата новина обаче е, че от тази година спадът в заетостта леко забавя темп.



Малките и средни предприятия ще получат по-голям достъп до обществените поръчки. Това ще стане чрез промени в закона, продиктувани от изискванията на последните евродирективи, стана ясно от думите на изпълнителния директор на Агенцията за обществени поръчки (АОП) Миглена Павлова по време на регионалната конференция "Прозрачност в управлението на обществени поръчки", организирана от посолството на САЩ. "Насърчаването на участието на малки и средни предприятия в този тип конкурси е сред приоритетите, заложени в последните директиви на Брюксел. Освен това с промените в закона ще бъдат създадени специални групи проекти, в които да участва малкият бизнес", обясни Павлова. От думите й стана ясно, че България ще трябва да направи усилия за увеличаване на обема на обществените поръчки. "В Европа средно около 18% от БВП се ползват за такива поръчки, докато у нас процентът засега е около 10", обясни шефката на АОП.
Освен към увеличаване на обема на обществените поръчки и по-голямата прозрачност усилията на правителството трябва да се насочат и към намаляване на бюрокрацията в тях. Около това мнение се обединиха министрите на икономиката Драгомир Стойнев, на околната среда Искра Михайлова и на инвестиционното проектиране Иван Данов. До момента практиката показва, че те се провеждат бавно, а основните бенефициенти по оперативните програми - общините, страдат от липса на капацитет. Затова трябват повече разяснителни кампании и по-лесни условия. "Наскоро отхвърлих проект, който не отговаряше на условията с 34 стотинки. Трябва да възстановим диалога с бизнеса и да облекчим достъпа му до тези пари. Не може едни и същи фирми да печелят обществени поръчки и то във времената на криза, когато бизнесът разчита на тези средства", заяви Драгомир Стойнев.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 22 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8580
GBP 2.4796 2.4887 2.3487
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив