Да, собствениците на самолетите от гражданската и селскостопанската авиация имат задължение за сключване на застраховка "Гражданска отговорност", но няма законово регламентирани лимити. Те се определят по споразумение между застрахователя и застрахования. Размерът на застрахователната сума, за която да бъде застрахован самолета се определя в зависимост от това, каква е тежестта на летателното средство, колко хора ще се возят на борда му и т.н.. От размеътр на застрахователната сума зависи и каква ще е застрахователнта премия (цената на застраховката). Според специалистите средно голям селскостопански самолет с малък екипаж може да бъде застрахован и за 10 000 лева. Трябва да се знае, че без застраховката "Гражданска отговорност" самолетът няма да може да кацне на нито едно летище в чужбина.
Въпросът за застраховката на самолетите (в частност селскостопанските) е уреден в Закона за застраховането, Закона за гражданското въздухоплаване (и в наредбите към него), директива 20-27 от 1997 година. Освен това България е приела Монреалският протокол от 1999 г., в който също принципно се регламентират основните международни принципи във въздухоплаването.
За отговор на въпроса е потърсено съдействието на Здравка Димитрова, експерт "Презастраховане и авиационно застраховане" в ЗАД "Армеец".