Информацията от зададения въпрос е недостатъчна, за да се даде искания отговор. Препоръчваме запитването да бъде отправено към Националния осигурителен институт, който има право да тълкува съществуването и прилагането на международните спогодби в областта на пенсионното осигуряване.
По принцип може да се отговори следното. В § 4 от преходните и заключителни разпоредби на КСО са посочени условията за по-ранно пенсиониране на лицата, на които е зачетен осигурителен стаж за работа при първа и втора категория труд. Тези условия са в сила до 31.12.2010 г. включително.
Общото изискване е към датата на пенсиониране лицето да отговоря на изискванията за сбор от осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от КСО (100 години за мъжете и 94 години за жените). Ако отговарят на това условие, лицата могат да се пенсионират, в случай, че:
- са работили 10 години при условията на първа категория труд и са навършили възраст 52 години за мъжете и 47 години за жените;
- са работили 15 години при втора категория труд и са навършили възраст 57 години за мъжете и 52 години за жените.
Работниците, инженерно-техническите специалисти и ръководните служители до ръководител на участък включително, които имат 10 години стаж на работа под земята в подземните рудници, в подземните геологопроучвателни и хидротехнически обекти, в тунелното и подземното минно строителство могат до 31.12.2010 г. да се пенсионират при сбор от 90 точки от възраст и осигурителен стаж и навършена възраст 52 години за мъжете и 47 години за жените.
Ще напомним, че при пенсиониране три години осигурителен стаж от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория, а една година подземна работа се зачита за три години стаж от трета категория.