08 Декември 2024, 17:12 Днес (0) | Вчера (0)

Застраховане на културни и художествени ценности

13 Ноември 2024 10:11 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 13 ноември 2024, 23:35
Личен архив

Застраховане на културни и художествени ценности ще се изучава в УНСС. Арт застраховането е част от новата програма за следдипломна квалификация по „Управление и оценка на културни и художествени ценности“, която се провежда за първи път у нас. Обучението се организира от Институт за следдипломна квалификация, УНСС. Едногодишно е и след успешното полагане на 10 специализирани изпита обучаващите се получават професионално свидетелство за „Експерт-оценител на културни и художествени ценности“.

Разговаряме с доц. д-р Катя Михайлова, ръководител на програмата и доц. д.н. Ирена Маркова – преподавател по застраховане. 
Доц. Михайлова, защо "Управление и оценка на културни и художествени ценности" точно днес и в УНСС?
Живеем, работим, мислим и чувстваме единствено и само днес – затова каквото можем да направим, днес го правим. Днес дойде идеята за учебната програма по  "Управление и оценка на културни и художествени ценности", развихме учебния план, събраха се най-добрите преподаватели от три български университета и Българската академия на науките в Институт за следдипломна квалификация, УНСС, записаха се 12 курсисти, които през май 2025 г. ще бъдат първите експерт-оценители на културни и художествени ценности и ето започваме обучението. 
Културното, политическо и икономическо време у нас днес ни предизвика да помислим за управлението и оценката на българското културно и историческото наследство, на художествените ценности, на произведенията на изкуството, които създаваме. Да помислим и направим каквото можем за българската култура и идентичност, за българската енергия, опредметена чрез "старините" – така се наричат културните ценности в първия Закон за старините от 1911 г.
Едновременно с това, на живота в пазарно общество не му стига само изкуствоведска и технологична експертиза на културните и художествени ценности. Той настоява и за финансова и икономическа оценка. Необходима е на държавата, за да провежда тя ефективна и материално обезпечена духовна или още културна политика. Частният сектор, частните музеи, колекционерите, а и банките имат нужда от същата многокомпонентна обективна оценка, базирана на изкуствоведска, технологична и финансово-икономическа експертиза.
За да отговорим на тези предизвикателства на времето, създадохме квалификационната програма по "Управление и оценка на културни и художествени ценности" и се радваме, че тя намира все повече "приятели" – хора и институции, които споделят ценността ѝ и правят своето, за да се развива.
Какво е необходимо, за да се получи професионалната квалификация "Експерт-оценител на културни и художествени ценности"? 
Катя Михайлова: Необходимо е интердисциплинарно обучение по "Експертика" или теория и методика на експертизата на културни и художествени ценности. Експертиката включва пет основни вида експертизи и оценки – изкуствоведска, технологична, финансово-икономическа, застрахователна и оценка на въздействието. Тя е основа за ефективно управление на културни и художествени ценности, включително на държавно равнище, чрез съответни политики, за развитие на пазар и търговия, както и за превенция и противодействие на незаконни практики. 
Поставяте застрахователната оценка като елемент от експертизата на културни и художествени ценности. Това открива нови полета за развитие на застрахователния бизнес у нас. 
Катя Михайлова: Арт застраховането, особено в днешното рисково общество, е неотменим аспект както в оценката, така и в управлението на културни и художествени ценности. Затова поканихме най-добрия експерт по арт застраховане у нас да направи специализиран курс по "Оценка на риска и застраховане на културни и художествени ценности". И тя – доц. д.н. Ирена Маркова – за наша радост прие. 
Доц. Маркова, разкажете повече за арт застраховането в оценката на културните и художествените ценности?
На първо място благодаря на организаторите на програмата "Управление и оценка на културни и художествени ценности"! Идеята е на проф. д.и.н. Димитър Иванов. Ръководител на курса е доц. д-р Катя Михайлова. Предизвикателно е да се работи в интердисциплинарен екип с колеги от УНСС, УНИБИТ, ЮЗУ и Българска академия на науките. Всъщност подобни проекти са бъдещето и на науката, и на университетското образование. 
Чудесна новина за застрахователите, а и за колекционерите е, че арт застраховането започва да се преподава именно в тази учебна програма! Радвам се, че имам възможността да проведа лекционен курс по арт застраховане – област, която все още не е достатъчно популярна на българския застрахователен пазар, но е твърде необходима за развитието на културно-художествения сектор у нас. От друга страна застрахователната оценка е компонент от общата финансова и икономическа оценка на културните и художествени ценности. Има двупосочна свързаност между управлението – застраховането – икономическата и финансова оценка на културните и художествени ценности, която е заложена в новата ни програма за следдипломна квалификация.  
Считам, че развитието на арт застраховането в бъдеще ще зависи все повече от усъвършенстването на механизма на застрахователната защита. Определящ фактор за търсенето и предлагането на застрахователния пазар ще бъдат иновациите на застрахователните продукти, предлагани от дружествата, специализирани в тях. Застраховането на културни и художествени ценности предполага развитие именно на иновации в застрахователните продукти. 
По какво оценката на риска в застраховането на КХЦ се отличава от оценката на риска при другите застраховани обекти?
Ирена Маркова: Арт застраховането изисква индивидуална експертна оценка на риска. Както всички други застрахователни оценки, и тя има своята специфичност. Тук изключително важни са познанията в сферата на изкуството, историята на културното и историческо наследство, оценката за автентичност, оригиналност, уникалност, а също и познаването и прогнозирането на развитието на специфичния пазар на културни и художествени ценности. При застраховането на произведения на изкуството например, затрудняващ фактор е определянето на застрахователната стойност и оттам – на застрахователната сума. С други думи съществуват особености при осъществяване на ъндъррайтинговия бизнес процес (underwriting business process) в застраховането на произведения на изкуството. Спецификата на рисковата ситуация на подлежащите на застраховане обекти следва да бъде отразена в актюерските разчети. Приемането на единна методика за включване на обектите в застрахователната съвкупност и усъвършенстване на подбора (селекцията) на риска е от съществено значение за гъвкавостта на решенията на застрахователите в процеса на управление на културни и художествени ценности. 
И накрая с усмивка, каква би била застрахователната оценка на програмата "Управление и оценка на културни и художествени ценности" на Институт за следдипломна квалификация, УНСС?
Ирена Маркова: Никога не съм правила застрахователна оценка на учебна програма. Но защо не. Учебните програми са интелектуален продукт – а това предполага висока оценка. Ако се иновативни, а нашата е, то оценката се повишава. Давам точки и за баланса "теория – практика" или "обучение – практическа професионална реализация", който в тази програма е 100%. Ще видим и удовлетвореността на обучаващите се, както и динамиката на интереса към програмата, ще прибавим още няколко компонента и застрахователната оценка ще се получи. 
Благодаря Ви за този разговор! Insmarket пожелава успех на програмата и очаква добри новини. 
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 06 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8556
GBP 2.4796 2.4887 2.3621
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив