Задължително за втора пенсия в универсален пенсионен фонд се осигуряват родените след 1960 г. Тези хора имат право да изберат да променят осигуряването си от универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии“, съответно във фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“, с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст и навършват изискуемата за тях възраст по общия ред.
Точната сума на прехвърлените вноски е 49,414 млн. лева. Освен тях, работещите в системата на отбраната и МВР също са прехвърлили вноски за допълнителна пенсия в НОИ в размер на 11,143 млн. лв., сочи отчетът на института за бюджета на Държавното обществено осигуряване, цитиран от econ.bg.
Близо 2,1 млн. лева пък са преместените пари от професионалните пенсионни фондове в НОИ. В такива фондове задължително вноск за допълнителна пенсия правят работещите първа и втора категория труд.
Почти 32 млн. лева пък са платили хората, на които не им е достигал стаж, за да си купят такъв. Вноската е в размер на 19,8 на сто от минималния осигурителен доход, като човек може да си купи до 5 години осигурителен стаж.
В бюджета на НОИ са постъпили и 331 хил. лева от лихви по надвзети пенсии, 286 хил. лева от такива по надвзети обезщетения за безработица и 544 хил. лева лихви от надвзети болнични.
2 302 604 са били осигурените от работодатели служители през миналата година. От тях за втора категория труд са 111 249 работника, а за първа само 6517 човека, показват данните на НОИ. 48 280 са държавните служители, които се осигуряват от държавата.
Работещите трета категория труд са били осигурени средно върху 1719 лева, тези от втора – върху 1837 лева, а върху първа – 2447 лева. вноските на държавните служители са правени средно върху 2431 лева заплата.