04 Юни 2026, 11:42 Днес (0) | Вчера (0)

До 15 август, включително, земеделските стопани могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

12 Август 2025 16:41 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 15 август 2025, 15:47

На 15 август 2025 г. изтича срока, в който земеделски стопани посочили намерение за участие по интервенция II.E2-1 „Инструменти за управление на риска – финансов принос за премиите по застрахователните схеми“ в общото заявление за директни плащания, могат да подават заявление за изплащане на финансовата помощ в Системата за електронни услуги (СЕУ) на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ).

Допустими за финансиране са застрахователни рискове за неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия и други неблагоприятни климатични събития.

По интервенцията се подпомагат кандидати, чиито стопанства са в сектор "Растениевъдство" и в тях се отглеждат култури от следните групи:

• овощни култури над 0.5 ха, включително и десертни лозя встъпили в плододаване и в период на експлоатация на насажденията към момента на кандидатстване;

• зеленчукови култури, отглеждани в оранжерии над 0.1 ха;

• зеленчукови култури над 0.3 ха;

• етерично-маслени и медицински култури над 0.5 ха;

• тютюн над 0.1 ха;

• зърнени култури над 5 ха;

• маслодайни култури над 0.5 ха.

Земеделските стопани, отглеждащи зърнени и маслодайни култури, се подпомагат за първите 1000 ха от площите си.

Финансовата помощ е в размер до 70 % от размера на застрахователната премия, но не повече от: 

• 420 лв./ха за овощни култури, зеленчукови култури, тютюн, етерично-маслени и медицински култури, отглеждани на открито; 

• 1 260 лв./ха при оранжерийно производство;

• 75.6 лв./ха за зърнени и маслодайни култури.

Правилата за кандидатстване са определени в Наредба № 2 от 18.03.2025г. за условията и реда за предоставяне на подпомагане по интервенцията по чл. 76, параграф 3, буква "а" от регламент (ЕС) 2021/2115, както и реда за налагане на административни санкции.

Заявленията по интервенцията се подават по електронен път през индивидуален профил на кандидата или на упълномощено от него лице в Системата за електронни услуги (СЕУ), направление "Инструменти за управление на риска".

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 11 Юли 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.6703
GBP 2.4796 2.4887 2.2671
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив