Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) публикува днес своето табло за управление на застрахователните рискове за април 2025 г., базирано на данни от Solvency II за четвъртото тримесечие на 2024 г. и пазарни данни за първото тримесечие на 2025 година.
Основните констатации показват, че рисковете в европейския застрахователен сектор са стабилни и като цяло на средни нива, с уязвимости, произтичащи от продължаващата пазарна нестабилност, свързана с висока геополитическа несигурност.
Глобалните макроикономически рискове остават стабилни на средно ниво, с леко намаление на растежа на БВП и увеличение на прогнозите за инфлация. В бъдеще геополитическата несигурност и фрагментацията могат да окажат негативно влияние върху макроикономическата обстановка.
Кредитните рискове останаха стабилни до март 2025 г., с минимално движение в спредовете и само леки промени в разпределението на инвестициите. Качеството на портфейла остана високо въпреки лекото увеличение на активите с по-нисък рейтинг. В началото на април се наблюдаваше умерено разширяване на спредовете, тъй като участниците на финансовия пазар преоцениха рисковите премии.
Пазарните рискове остават повишени на фона на високата волатилност при облигациите и акциите, с влошаващи се перспективи за риска. Застрахователите леко увеличиха експозициите си към облигации, докато дяловите участия се запазиха стабилни. Стойностите на недвижимите имоти спаднаха, но експозициите на застрахователите останаха ограничени. През април обявяването на американските мита предизвика остри пазарни реакции. Въпреки че пазарите се стабилизираха донякъде, вероятни са по-нататъшни корекции на цените на активите предвид високата политическа несигурност.
Ликвидните рискове останаха на средно ниво. Паричните наличности продължиха да бъдат стабилни, а позициите на паричния поток останаха положителни. Коефициентите на ликвидни активи на застрахователите леко се увеличиха, въпреки че процентите на прекратяване на договорите останаха високи в края на четвъртото тримесечие на 2024 г. От страна на дериватите, макар че застрахователният сектор досега е бил устойчив в справянето с нуждите от ликвидност, ефективното управление на ликвидността остава от решаващо значение за справяне с потенциални нови пазарни сътресения в настоящата среда.
Рисковете за платежоспособност и рентабилност се запазиха стабилни. Коефициентите на платежоспособност бяха стабилни през последното тримесечие на 2024 г., с леки промени в различните сегменти. Рентабилността показа смесени сигнали, като някои показатели за възвръщаемост се подобриха, докато други спаднаха. Комбинираният коефициент в общото застраховане остана непроменен.
Рисковете, произтичащи от финансовите взаимовръзки, останаха стабилни. Експозициите към банки, презастрахователи и деривати показаха малка промяна, а презастрахователните цесии останаха постоянни.
Застрахователните рискове също бяха стабилни, като ръстът на премиите както по животозастраховане, така и по общо застраховане се повиши, докато коефициентите на щети показаха лек спад.
Пазарните настроения останаха на средно ниво на риск. Животозастрахователите се представиха по-добре от пазара през март, въпреки че европейските застрахователни акции бяха засегнати негативно през април, отразявайки по-широките пазарни тенденции.
ESG рисковете бяха стабилни, но с нарастващи перспективи. Експозициите към зелени облигации се увеличиха, докато активите, чувствителни към климата, намаляха. В настоящия геополитически контекст, променящите се споразумения за опазване на околната среда създават допълнителни предизвикателства пред постигането на дългосрочните цели за устойчивост.
Кибер и дигиталните рискове останаха на средно ниво, макар и с възходяща перспектива. Възприятията за заплахи се увеличиха, като геополитическото напрежение остава ключов фактор.