С продажбата на българските дружества холандците наливат в своята финансова мелница поредната порция, в търсене на нови пазари
Холандската застрахователна група Eureko може да се похвали с почти двувековна история. Групата е преминала през десетки сливания и придобивания, за да започне да налага бранда ACHMEA през 2011 година.
Превръщането на застрахователя от регионален в сериозен европейски играч съвпада с разпадането на бившия Източен блок.
Началото на шеметното разрастване на групата е положено през 1992 година, когато Eureko Alliance се създава от няколко застрахователя - холандската AVCB, британската Friends Provident, датската Topdanmark и шведската Wasa.
Само за няколко години холандският застраховател вече вече има „Нова“ Европа редица свои подразделения – чрез придобиване на вече съществуващи компании и никога регистриране „на зелено“, въпреки многото заявки за това.
Eureko посреща новото хилядолетие с плътна мрежа от представителства в Западна Европа и само за няколко години – преди избухването на глобалната финансова криза се разраства неимоверно, стъпвайки на обещаващите пазари на бившите сателити на Москва.
В холандия и Люксембург застрахователят работи под бранда Achmea, Avéro в Белгия, Império – във Франция, Friends First в Ирландия, F&C – във Великобритания и Eurapco – в Швеция.
Следва придобиването на гръцката Interamerican, с което директно стъпва на пазарите в Гърция, България, Румъния и Кипър. Първоначално запазва бранда на гръцкото дружество, но впоследствие с това име продължават да работят само застрахователите в Гърция и България. В Румъния компанията се ребрандира на Eureko, а в Кипър - на Interlife.
Следва придобиването на руското общозастрахователно дружество “Оранта“, и двата застрахователя на турската Garanti bank – общозастрахователното Eureko Sigorta, а по-късно животозастрахователното и пенсионноосигурителното Garanti Emeklilik Turkey.
Отделна е епопеята на Eureko в Полша.
През далечната 2001 година холандският застраховател приватизира дял в полския аналог на нашето ДЗИ - Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA (PZU) с опции за придобиването на пълен контрол върху компанията. Следва сериозен отпор относно сделката на няколко поредни полски правителства. За разрешаване на скандала дори се намесва Европейската комисия.
В крайна сметка, след като през есента на 2009 година полското правителство и Eureko се споразумяха, няколко месеца по-късно листваха PZU на борсата във Варшава, с което си „заработиха“ над 2 млрд. долара, но което се оказаи първото „орязване“ на активи от страна на холандския застраховател.
Последствията от глобалната финансова криза „приземи“ повечето европейски застрахователи. Така през същата – 2010 година холандската група започна да се освобождава от по-малките си подразделения зад граница. Кипърското дружество Interlife беше продадено на Rodardo.
Година по-късно френският гигант Baloise придоби белгийското подразделение на Eureko - Avéro, а групата SMABTP изкупи портфейла на Império France.
През 2012 година се заговори усилено за продажбата на румънските активи, а до обявяването на сделката се стигна чак през тази пролет, когато румънският регулатор на застрахователния пазар разреши на ACHMEA да продаде част от своите активи в северната ни съседка на друг холандски играч – Aegon.
Очаква се сделката да бъде финализирана през второто полугодие, като тя касае само животозастрахователното и пенсионноосигурителното подразделения на Eureko Asigurari S.A. При това купувач е полското подразделение на холандския застраховател - AEGON Towarzystwo Ubezpieczeń NA życia SA.
Така с днешната новина, че ACHMEA се освобождава от българските си активи – общо- и животозастрахователната компании „Интерамерикан България“, купени от „Евроинс България“, всъщност финансовият холдинг от „ниската земя“ просто затвърждава своята политика на гъвкавост.
С продажбата на българските дружества холандците наливат в своята финансова мелница поредната порция, в търсене на нови пазари.