07 Юни 2026, 06:08 Днес (0) | Вчера (0)

Премиерът Росен Желязков:Ще сме безкомпромисни към опитите за спекула

07 Юли 2025 14:33 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 14 юли 2025, 14:36
пресцентър на МС

Изключително важно е българската делегация да гласува единно в полза на България, заяви министър-председателят Росен Желязков пред журналисти по повод утрешното гласуване в Европейския парламент относно присъединяването на страната ни към еврозоната.

Утре Съветът на европейските финансови министри ЕКОФИН също ще вземе решение по темата. По думите на Желязков изненади не се очакват и изтъкна, че България отговаря на критериите за конвергенция. Предстои още работа до ефективното въвеждане на еврото, добави министър-председателят и припомни ясните срокове, посочени в Закона за въвеждане на еврото и в плана за въвеждане на единната европейска валута.  Месец след датата на решението на Съвета започва двойното обозначаване на цените по отношение на всички стоки и услуги. Шест месеца преди ефективната дата за въвеждане на еврото започва и активната фаза на информационната кампания по темата.

Хората не трябва да бързат да си обменят отсега левовете в евро, категоричен беше премиерът Росен Желязков. Министър-председателят отбеляза, че от началото на следващата година в продължение на шест месеца това ще  може да бъде направено безплатно във всички търговски банки, както и в пощенските клонове на Български пощи в населените места, където няма банкови клонове. През втората половина на годината обмяната в търговските банки ще продължи срещу такса, определена от тях. БНБ ще обменя левове в евро безплатно и безсрочно.

По отношение на потенциалните опити за спекула премиерът Росен Желязков отбеляза, че правителството е взело всички необходими мерки. По въпроса работят редица институции – НАП, КЗП, МВР, КЗК, областните управители в партньорство с местната власт. Желязков посочи, че пазарът няма да бъде изкривяван с прекален контрол или прекалена интервенция. Желаем пазарните механизми да функционират плавно, но никой да не злоупотребява с господстващо или с монополно положение, особено там, където няма алтернативи на предлагането, добави Желязков.  По думите му има политически сили и техни "аватари", които боравят със страховете на хората и поставят под въпрос въвеждането на еврото, като по този начин се опитват да създадат очаквания за нова политическа криза и това да бъде "мътната вода", в която всеки ще се опитва да реализира своите политически проекти. 

В отговор на журналистически въпрос премиерът Росен Желязков посочи, че вотовете на недоверие са форма на парламентарен контрол и когато опозицията пристъпва към нея, би следвало да представи своята алтернатива. Според Желязков обаче вотовете на недоверие в българския парламент се превръщат по-скоро в политическа бурлеска. Никой няма интерес от това да девалвира стойностите на демокрацията, в това число и ефективната работа на опозицията, категоричен беше министър-председателят.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 11 Юли 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.6703
GBP 2.4796 2.4887 2.2671
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив