29 Април 2025, 11:59 Днес (0) | Вчера (0)

Продуктите на дребно в застраховането и пенсиите не успява да изпревари инфлацията

16 Април 2025 09:05 ИНСМАРКЕТ по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 23 април 2025, 11:06

Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA) публикува днес своя доклад за разходите и минали резултати, който анализира разходите, таксите и съотношението цена-качество на инвестиционните продукти на дребно в рамките на компетенциите на EIOPA за периода 2020-2023 година.

Инвестиционни застрахователни продукти

Базираните на застраховане инвестиционни продукти (IBIP) показаха увеличение на нетната възвръщаемост през 2023 г., както и за наблюдавания четиригодишен период, до голяма степен водени от доброто представяне на финансовите пазари. Докладът обаче разкрива, че представянето на IBIPs не надминава нивата на инфлация и варира значително в зависимост от рисковия профил на продуктите, както и от инвестиционните цели на потребителите. 

През 2023 г. свързаните с единици и хибридните продукти донесоха положителна нетна възвръщаемост на притежателите на полици. Свързаните с дялове продукти с по-голяма рискова експозиция постигнаха най-висока нетна възвръщаемост, надхвърляща средно 10%, в сравнение с 6% за продукти с по-нисък риск. Продуктите за участие в печалбата също генерираха положителна възвръщаемост, въпреки че не успяха да надминат инфлацията през 2023 г.

Въпреки че инфлационният натиск не доведе до значително увеличение на разходите за IBIPs, тези разходи остават високи, ограничавайки съотношението цена/качество на някои продукти. Установено е, че продуктите с механизми за участие в печалбата са най-рентабилният вариант пред свързаните с единици или хибридните продукти, които показват средно 2,4% намаление на добива. Различия в разходите се наблюдават в държавите членки, включително понякога при сравняване на трансгранични и местни продукти на някои пазари.

Устойчивите продукти продължиха да растат както в предлагането, така и в търсенето през 2023 г., като 55% от продуктите в извадката включват екологични, социални и управленски характеристики (ESG). През четиригодишния период фондовете за устойчив капитал се представиха по-добре от колегите си извън ESG.

 

Пенсионни продукти

Личните пенсионни продукти до голяма степен следват тенденциите, наблюдавани при базираните на застраховане инвестиционни продукти по отношение на положителна нетна възвръщаемост. Инвеститорите, притежаващи лични пенсионни продукти с функции, свързани с дялове, спечелиха средна нетна възвръщаемост от 2,1%, докато продуктите с функции за участие в печалбата осигуриха 1,2% през периода 2020-2023 г. 

Междувременно схемите с дефинирани вноски на институциите за професионално пенсионно осигуряване (ИППО) в ЕИП отбелязаха ръст на активните членове, съотношенията на общите активи и доходите.

Докладът заключава, че потребителите, които търсят по-високи печалби и са готови да поемат по-високи рискове, биха могли да получат по-добра възвръщаемост в дългосрочен план, включително за продукти с характеристики на ESG. Потребителите, търсещи по-безопасни опции, откриха по-добро съотношение цена-качество в продуктите за участие в печалбата, тъй като те показаха по-ниски разходи и по-висока нетна възвръщаемост от продуктите, свързани с дялове с нисък риск.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 20 Март 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7948
GBP 2.4796 2.4887 2.3262
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив