Всеки осми жител на САЩ е прехвърлил 65-годишна възраст, като през миналата година 65-годишните мъже са разчитали да живеят още 16.4 години, а американките на същата възраст - 19.4 години.
Освен, че американските пенсионери са многобройни, те са и политически много активни, сочи статистика, публикувана днес от Insurance Information Institute.
Интересите на пенсионерите в страната се представят от множество организации, като най-голямата и влиятелна е Американската Асоциация на пенсионерите - American Association of Retired Persons,
основана през 1958 година.
В момента нейните членове наброяват над 35 млн. американци (членове могат да станат хората, навършили 50 годишна възраст), или половината от навършилите 50 г. В момента в САЩ петдесетгодишните са
около 70 млн. човека.
Навършилите 65-годишна възраст в страната са около 33 млн. души и тези хора имат право да получат гарантирана от държавата пенсия, дори и да не са "навъртели" необходимия трудов стаж.
Според статистиката близо 30 млн. от тях са политически активни и гласуват редовно, като тази таргет група е най-важната, но и най-сложната за разбиране от политиците. Пенсионерите по правило
най-внимателно следят политическите процеси, най-много четат политическите платформи, изучават програмите на кандидатите и ходят на митинги, т.е. могат да направят осъзнат избор.
Както и преобладаващата част от пенсионерите по света, американските им събратя също се притесняват от размера на пенсиите си, стойността на медицинските услуги и т.н.
Според данните на Американското Бюро за статистика на населението - US Census Bureau, над половината от американските пенсионери живеят в 9 щата на страната.
Най-многобройни са в Калифорния, Флорида, Ню Йорк и Тексас.
Струпването на голям брой пенсионери на едно място, обединени от общи интереси и с право на глас ги превръща в мощна политическа сила.
Във Флорида пенсионерите даже са успели да променят правилата на пътното движение, за да ги синхронизират с нуждите на възрастните хора.
Пенсионерите в САЩ след корпорациите, са най-активните лобисти. През миналата година Асоциацията е изхарчила за лобиране $58.2 млн., въпреки, че американският пенсионер има значително по-ниски
доходи на година от работещите млади хора.
През 2003 година (данните за 2004 г. още не са обобщени) средният доход на американец-пенсионер е бил в размер на $19.4 000, а на американските жени-пенсионерки - $11.4 000.
За сравнение, по данни на Министерството на търговията на САЩ - Department of Commerce, през същия период средностатистическият работещ американец е получил заплащане в размер на $28 272.
Примерно 10% от пенсионерите по официални статистически данни са живели под прага на бедността.
Главен източник на доход за пенсионерите в САЩ е държавната пенсия - получават я 91% от "третата възраст".
58% от пенсионерите получават доход от своите вложения в акции, ценни книжа, бизнес и т.н.
22% имат лични спестявания (общото число надвишава 100%, тъй като по-голямата част имат повече от един източник на доходи).