Анализ на Валентина Николова, прокурист
1. Природните бедствия през 2002 г. - градушки и проливни дъждове, нанесоха големи поражения на икономиката на България.Най-голям за МЗК „Европа" АД е делът на щетите по застраховки на селскостопански култури и реколтата от тях. До момента компанията е изплатила на своите клиенти обезщетения в размер на 58 040 лева, а размерът на заведените за разглеждане щети, част от тях изчислени, е между 130 000 и 150 000 лева.
Предявени са и други материални щети по имуществени застраховки и застраховки на моторни превозни средства.
Буря, градушка и проливни дъждове с наводнения са причинили щети на стоки, материали и сгради, застраховани в Компания „Европа". Претенциите на щетите по Имуществено застраховане възлизат на 26 866 лева, до момента са платени 16 250 лева.
Пораженията по моторните превозни средства са предизвикани от градушките в цялата страна. Общата сума на заведените претенции е с размер 16 882 лева. Приключените и изплатени преписки досега възлизат на 13 882 лева.
2. МЗК „Европа" от края на 2001 г. и началото на 2002 г. с новото ръководство в лицето на г-жа Валентина Николова с екипа, който създаде, наложи изключително коректен и открит стил на работа с клиентите на компанията.
Сключването на всяка застраховка става на база Общите условия по видове застраховане с особено прецизно дефиниране на рисковете, които компанията поема. Застрахованите получават пълна, точна и ясна дефиниция за всички рискове, срещу които искат да застраховат обектите си. Тази яснота и коректност води до увереност и голямо доверие в клиентите на компанията, която управлява застраховките с професионализъм и грижа за застрахованите.
Този нов, налагащ се стил на работа повиши доверието на традиционните клиенти и предизвика интерес в нови, които разширяват обхвата на застрахователното поле на компанията.
Това най-общо са основните предпоставки за повишаване на премийния приход на МЗК „Европа" АД и увеличаване на пазарния дял. Затова и държим за близостта и доверието между застраховани и застрахователи.
3. Застрахователният пул срещу катастрофични рискове (природни бедствия) да обедини усилията и
средствата на застрахователните компании към:
- Набиране, обработване и анализиране на статистически материал за отделни и общодействащи рискове и рискови обстоятелства. Периодично предоставяне резултатите на застрахователните дружества.
- Проучване и разработване на мерки за борбата срещу катастрофичните рискове в други страни и провеждане на общозастрахователни превантивни действия.
- Привличане на държавните институции в управлението на застраховане на катастрофичните рискове чрез финансиране на превенцията.