По отношение на общините новото в проектобюджета за 2004 г. е, че категорично се задълбочават принципите на финансовата децентрализация, чието начало беше поставено през 2003 година, съобщи във вторник заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев.
Според него за следващата година са осигурени 100% от норматива за издръжка на делигираните от държавата дейности на общините, индексирани с очакваната инфлация за 2004 г. Предвижда се разходите на общините през следващата година да бъдат 1.909 милиарда лева, като от тях около 1.07 милиарда лева са за дейности държавни отговорности, а 702.7 хиляди лева - за общински. Заедно с капиталовите разходи, разходите за дейности
държавни отговорности са близо 1.207 милиард лева, поясни Ананиев.
По думите му за първи път от 2004 г. болничната помощ в частта й за общинските болници изцяло ще се финансира от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Общинските болници ще могат да кандидатстват за средства от касата на базата на два механизма - единият е съществуващият досега - на клиничните пътеки и вторият - чрез финансиране от НЗОК на база цена на диагноза. Предвижда се разширяване на броя на клиничните пътеки, тъй като този механизъм отчита реално извършените преки и непреки разходи. През следващата година се предвижда броят на клиничните пътеки да бъде увеличен с допълнителен ресурс от около 55 милиона лева.
Догодина средствата за болнична помощ ще бъдат 335 милиона лева, като минимум 70 милиона лева от резерва на касата също ще се използват за тази цел. Така ресурсът за болнична помощ ще достигне около 405 милиона лева, при искани от Българският лекарски съюз 400 милиона лева, посочи Ананиев. В тези 405 милиона лева са включени и 90 милиона лева за общинските болници, които досега се финансираха чрез бюджетите на общините. В централния бюджет са предвидени и 10 милиона лева, които гарантират определени допълнителни разходи в процеса на преструктуриране в системата на общинските болници.
Онези разходи на съдебната система, които са защитени и доказани, са осигурени в проектобюджета за 2004 г., каза заместник-министърът на финансите. Във варианта на правителството се предвижда разходите на съдебната власт през 2004 г. да бъдат 205.22 милиона лева, а във варианта на Висшия съдебен съвет (ВСС) - 299 милиона лева. Тази година бюджетът за съдебната власт беше 138 милиона лева.