Коментар на Deutsche welle
Един горчив урок за европейците: и през тази година икономическите импулси ще идват само от Америка и Азия. На европейците им остава само ролята на зрители. Германия и Франция биха могли да се
облагодетелстват от световния подем, но само с външна помощ - защото американци, китайци и японци произвеждат много. Или казано с думите на Жан-Филип Коти:
"Европа е като самолет с един двигател - това е външният стимул. И това именно прави самолета така нестабилен. Както, да кажем, ново покачване в стойността на еврото. Това може да увреди още повече единствения двигател."
ОИСР смята, че като цяло стопанският климат се е разведрил, но неравновесието между икономическите блокове е станало още по-голямо. Ако еврото продължи да поскъпва, това може да пропилее и последните зачатъци от стопански растеж в евро-зоната. Но дори и да не се стигне до там, икономическият климат в Европа остава мрачен:
"Та виште какво показват числата: американската икономика нараства с пет до пет и половина процента, Япония с четири, и едва след това Европа с два до два и половина процента. Това е много малко."
Над японската и американската икономика също пада сянка, но тя не може да даде такова неблагоприятно отражение както в Германия или Франция. Проблемът в Европа е, че вътрешното търсене си остава много слабо. Потребителите се въздържат, защото нямат вяра в политиката. Жан-Филип Коти обяснява:
"Причината за слабото потребление в Европа не е в това, че приходите на хората са ниски, а в нежеланието им да харчат. В сравнение с наличните приходи би трябвало да се харчи много повече."
Главният икономист на ОИСР подчертава, че главната причина за липсата на доверие сред потребителите е данъчната и бюджетната политика на европейските правителства. В икономически добри времена те
орязват разходите твърде малко, а когато нещата се влошат тогава разходите стават прекалено високи в сравнение с приходите.